SİİRT GÜNLERİ BAŞLADI

Açılışa Siirt Valisi Ahmet Aydın, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu katıldı.

Üç Dilli Kardeş Şehir Siirt’in tanıtılacağı "Siirt Günleri" 29 Ağustos Perşembe günü Vali Ahmet Aydın önderliğinde açıldı. Açılışa Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yanında Siirtli pek çok akademisyen, sanatçı, iş adamı ve vatandaşların katılımı ile başladı.

Açılışta konuşan Siirt Valisi Ahmet Aydın Siirt Günleri’nin İstanbul’da ilk defa böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini ifade ederek Siirt'in çözüm süreci ile kabuğunu daha hızlı bir şekilde kırmaya başladığını söyledi. Vali Aydın konuşmasını şu şekilde sürdürdü; " Siirt, üç ayrı dilin kardeşçe yaşadığı bir il olması münasebetiyle Türkiye'ye örnek olmalıdır. Siirt, doğasıyla, manevi zenginlikleri ile keşfedilmeyi beklemektedir. Siirt'e gidemeyenler ve yakın zamanda gitme fırsatı olmayanlar için Siirt’i İstanbul’a taşıdık. Tüm hemşerilerimizi Feshane’ye bekliyoruz.”

Açılış törenine katılan Bakan Bağış, memleketi olan Siirt'in çok önemli özellikleri bulunduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin ilk kazandığı seçimden sonra Siirt'ten milletvekili seçildiğini anımsatan Bağış, "Siirt, ders kitaplarında bile yazan bir şiir nedeniyle hapis yatan, birileri tarafından 'muhtar bile olamaz' denilen yiğidi, başbakan yaparak dünya vicdanının sesi oldu. Bu olay, Türk demokrasisinin dönüm noktalarından biridir" diye konuştu.   
Törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Siirt'in Türkiye'deki kardeşlik açısından önemli bir şehir olduğunu söyledi.  Şahin, "Bu memleket, kardeşlik tohumlarının atıldığı, fitne tohumlarına karşı duran bir memleket. Siirt, İbrahim Hakkı Hazretleri, Veysel Karani Hazretleri gibi mübarek isimlere ev sahipliği yapmış bir yer. Bugünlerde küreselleşmeden, tek tip olmaktan yakınıyoruz. Bugün buna, 'Bir dakika. Siirt var, insanlık, kardeşlik var' diyoruz" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise bu tür organizasyonların, küresel kültür karşısında ezilen, yok olan yerel kültürleri yaşatma, gelecek kuşaklara aktarma anlamında çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini belirtti. Siirt'in, bu topraklardaki birlik beraberlik, kardeşlik, insanlık ve akrabalığın yaşatılmasında önemli bir yer tuttuğunu aktaran Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Siirt, Türk, Arap, Kürt ve farklı etnik yapıların bir arada yaşadığı, herkesin ortak bir geleceği paylaştığı bir kent olarak İslam medeniyetinin en canlı örneklerinin yaşandığı bir şehir. Siirtliler'i çok yakından bilen biri olarak söylüyorum, bu değerlerin yaşanması ve yaşatılmasına Türkiye ve Orta Doğu'nun çok ihtiyacı var."

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da İstanbul'da ilk kez Siirt ile ilgili böyle bir program yapıldığını ifade ederek, "Siirt'in keşfedilmeyi bekleyen çok şeyi var. İstanbul'da çok sayıda Siirtli kardeşimiz var. Siirt bir medeniyet, lezzet durağıdır ama bana göre en çok sıcak havası gibi, sıcak, imanlı yüreklere sahip insanlarının tanınması lazım. İstanbul'da bulunan Vefa semti güzel şehrimiz Siirt'in bize bir armağanıdır. Siirt'ten İstanbul'a göç eden Eb-ul Vefa hazretleri ilk o semtimize yerleşmiş ve sonrasında kendisinin adı verilmiştir" Dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır da etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederek, her yıl devam etmesi dileğinde bulundu.

Siirt günleri Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yapacakları Siirt Günleri'ne tüm vatandaşları davet eden Vali Ahmet Aydın, tüm Siirtliler ile Siirt'e gönül verenleri bu tanıtım atağına katkıda bulunmaları için 29 Ağustos-1 Eylül'de Feshane'de gerçekleştirilecek, "Siirt Günleri" etkinliğine davet etti.

1 Eylül’e kadar Feshane’de gerçekleştirilecek olan etkinliklerde söyleşiler, halk oyunları gösterileri yer alırken etkinliklerde geçmişten günümüze Siirt anlatılacak.