ŞEKER, ''TÜRK EKONOMİSİ İÇİN TURİZM ÇOK ÖNEMLİ BİR YER KAPLIYOR''

Başkan Şeker, 2006’daki kötü gidişin ardından 2007 de istenilen turist sayınının yakalandığını ancak  fiyatlarda döviz kurunun düşük kalması konusunda turizmcinin gelir kaybına uğradığını ifade etti. Şeker, “ Tabiî ki ülkemizin parasının değerlenmesi hepimizin arzusu. Ancak turizmcinim girdisinin TL üzerinden olması maalesef aradaki açığı ciddi şekilde açıyor. Bunun sonu ne olur? Gelen zamların, mademki döviz düşüyor. Ülkede enflasyon düşüyor. Zamların da ona göre yapılması gerekiyor. Yoksa turizmci hala zor durumda. Yılbaşından sonra gelen zamlarla da belki KDV indirimi kayboldu diyebiliriz.”dedi.
Kemer’de açık otel sayısının geçtiğimiz yıllara göre daha da azaldığını ifade eden Başkan Şeker, “ Geçmiş yıllara göre Kemer’de bu yıl otellerimizin çoğu kapalı. Kemerde açık olan otel sayımız 4 ya da 5 i geçmiyor. Bunun dışında tüm otellerimiz kapalı. İşin kötüsü açık olan otellerimizde dolu değil. Yani açık olan otel sayısı azaldı ama, açık olan bu otellerimizde tam doluluğu yakalayamadı. “dedi.
Şeker, Rusya’dan gelmek isteyen .ok sayıda Rus’un uçak olmaması nedeniyle gelemediğini de ifade ederek, “ Bugün Rusya’dan ülkemize gelmek isteyen insanlar var. Özellikle Antalya’ya ve Kemer’e gelmek isteyenler var. Ama gelemiyorlar. Çünkü uçak yok. Bütün dönemlerde söylediğimiz gibi, devletin ciddi bir turizm politikasının olması gerekiyor. Bir master plan oluşturulmalı. 15 yıldır bunu hep söylüyoruz ancak, sadece söylediğimizle kalıyoruz. Bir şeyler yapılmıyor mu? Diye soracak olursanız demek ki yapılanlar yeterli değil. Ülkemizin gerçekten ciddi bir master planı olmalı ve ciddi bir tanıtım atağına kalkmamız lazım. Aldığımız son bilgilere göre Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu konuda 2008 için bir çalışma içine girmiş. Yakında bunun etkilerini göreceğiz inşallah. Türk Ekonomisi için turizm çok önemli bir yer kaplıyor. Dünyanın olmazsa olmazı olan Turizm, bizimde olmazsa olmazımız. Sonuçta yer altı kaynaklarımız yok. İran doğalgazı kestiği zaman Türkiye’de yer yerinden oynuyor. Turizme ciddi şekilde sarılmamız gerekiyor. “dedi.