SEÇİM AYDIN YAZIYOR! '' TURİSTİN NOT DEFTERİ''

Türk medyasının turizm sektörüne gösterdiği ilginin giderek arttığını, öteden beri yazılı basının yanında televizyon kanallarında da büyük bir memnuniyetle izlemekte ve talep halinde programlara katılarak bu konudaki bilgilerimizi okuyucu ve seyirciyle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız.

Düşüncelerin, eleştirirlerin yapıcı bir ortamda sergilendiği medya sayesinde deneyimlerin, gelişmelerin, yeniliklerin, haberlerin en kısa zamanda tüm sektöre ulaşması sağlanırken karar vericilere çeşitli görüşler, okuyuculara da değerlendirebilecekleri tatil seçenekleri sunulmaktadır.

Kamunun, özel sektörün ve tatile çıkmak isteyenlerin ilgi ile izlediği Türk turizm medyasının deneyimlerini dünyaya aktaracak bir olgunlukla sunduğu güvenilir programların iç ve dış turizm açısından olumlu katkılarının devam edeceğini düşünüyor ve kendilerine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Erken rezervasyon anlayışının benimsenmesi ile 28 milyon kişinin konaklamalı olarak, bir o kadarının da günübirlik gezilere katıldığı bir iç turizm ortamında bu canlılığın devamını sağlayacak önemli faaliyetlerden birinin turizm imkanlarımızın daha yakından ve uzmanlarınca sunulmasını amaçlayan TRT Belgesel ve Turizm Kanalı’nın yayına başlaması olduğunu düşünüyorum.

Yurtdışı tanıtımda istikrar ve devamlılığı sağlamış, örnek alınan bir ülke durumunda olan ülkemiz bunun sonuçlarını almaktadır. Yurtiçi tanıtımda da turizm ve belgesel ağırlıklı yayınları ile TRT, turizm seyahat ve konaklama sektörüne artan bir iş hacmi yoluyla katkı sağlayacaktır.

Turizme TRT  olarak diğer kanalların genel yayın akışı içinde ve ayrı bir kanal olarak özel bir yer verilmesi ile sonuçları çok kısa zamanda alınacak olan örnek bir projeye öncülük edildiğini, bu kanal için hazırlanacak olan programlar nedeniyle hem konu hem de yapımcılık açısından turizme özgü yeni bir yayıncılık anlayışı oluşacaktır.

Kanalın kuruculuğunu üstlenmiş olan Sayın Hüdai YILMAZKAN’ın bu konudaki yapıcı yaklaşımlarını İzmir’de kanalın açılış töreninde ve Sayın Bakanımızın daveti ile Ankara’da katıldığı toplantıda sektörümüzle kurduğu eşgüdümü yerinde görme fırsatını buldum.

 

TRT üst yönetiminin kanalın başarısı için sağladığı desteğin yanında, Sayın Hüdai YILMAZKAN’ın çalışmalarına yardımcı olmak konusunda Hürriyet Ankara’da iki yıla yakın bir süredir sizlerin de katkıları ile oluşturduğumuz konu arşivinden (TURİSTİN NOT DEFTERİ) ve bundan sonra sizlerden gelecek soru ve önerilerden yararlanarak bir zemin oluşturabileceğimizi düşünüyorum.

TRT Belgesel ve Turizm Kanalı’nın yerel ve ulusal ölçekte turizme özel kanalların gelişimi için, bu anlamda bir model olduğunu; izlenme imkanının artırılması için de gerekli girişimlerin gerçekleştirilmesini izleyicilerimiz adına talep etmek istiyorum.

 “Turizmin dünya ekonomisi, huzuru, kültürü ve çevresi için çok önemli bir güç kaynağı olduğuna ve bu durumun turizm basınınca kamuoyunun gündemine taşınacağına” ve “Turizmi şimdiye kadar hep doğru yönde değerlendiren turizm yazarları ve gazetecileri olarak ülkemiz için çok şeyler yapabileceğimize inanıyorum.

Seçim AYDIN
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı