'RUS TURİSTLER TARAFINDAN TERCİH EDİLEN ÜLKELER ARASINDA LİDER DURUMDAYIZ!'

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Genel Müdürü Ferman Doğan, içinde bulunduğumuz dönem için Türkiye’nin turizm sektörünü ve Rus turistlerin ülkeye son dönemdeki ilgisini değerlendirdi.

'RUS TURİSTLER TARAFINDAN TERCİH EDİLEN ÜLKELER ARASINDA LİDER DURUMDAYIZ!'

Rus operatörlerinin verilerine göre Türkiye, mayıs tatili için Ruslar tarafından tercih edilen yabancı destinasyonlar arasında lider konumda bulunuyor. 

Ferman Doğan turizm sektörü ile ilgili Rusya pazarına yönelik şunları söyledi: ‘Son zamanlarda Türkiye turizm sektörü hakkında birçok spekülasyon dolaşmakta. Öncelikle, son zamanlarda yaşanan depremin ardından özellikle turizm alanında normalleşme hedefiyle çalışmalar olumlu sonuçlar vermiştir, yine hassas bir dönem olan seçimlerin ardından durumun daha da iyiye gideceğine inanıyoruz. Rezervasyon trendleri değişiyor ve eskisine göre seyahatten daha kısa süre önce rezervasyonlar oluşturuluyor. Bu sebeple önümüzdeki günlerde taleplerde ciddi artış bekliyoruz.

Bodrum'un turistler için pahalı bir destinasyon haline gelmesiyle ilgili olarak  fiyat faktörünün yaz sezonunda Türkiye'ye olan talep üzerinde güçlü bir baskı oluşturduğunu söyleyebilirim. Organize turizm segmentinde, Rusya’da mayıs tatilleri döneminde Türkiye, diğer yabancı destinasyonlara göre talepte lider durumda. Şu anda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland'ın önünde birinci sırada yer alıyor.’

Rusya pazarında faaliyet gösteren tur operatörlerinin açıklamalarında döviz kurundaki dalgalanmaların seyahatin nihai maliyeti üzerinde önemli bir etkisi olabileceği vurgulandığını belirten Doğan, aynı kaynakların Türkiye'ye olan talebin istikrarlı durumda olduğunu açıkladıklarını sözlerine ekledi.