OTEL YAPMAK PAHALI!

Son yıllarda otel sektörü, artan inşaat maliyetleri, enflasyon, iş gücü kıtlığı ve enerji krizinin yeni otel geliştirme projeleri zorlamaya başladı. Bu anlamda bir çok proje yavaşladı yada ertelendi.

OTEL YAPMAK PAHALI!

Otel inşaa etmek artık ucuz değil

AB üye ülkeleri, Eurostat ve Birleşik Krallık İşletme, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanından alınan verilere göre, inşaat malzemesi maliyetlerinde 2015 ile 2022 arasında ciddi bir artış oldu. Birleşik Krallık’ta yüzde 60 ve Avrupa’da yüzde 35 dolayında. Artışlar Türkiye gibi pazarlarda daha hızlı yükseldi.

TURİZM ENDÜSTRİSİ çatısı altında faal olan Turizm Databank’ın verilerine göre, 2022 öncesinde 5 yıldızlı bir otel yapımı bütçesi, ortalama 80-100 milyon TL’ye yakın iken bu bedel, 2022 ve 2023 yılında 400 milyon TL’ye yaklaştı. Aynı artış 4 ve 3 yıldızlı otellerde de daha düşük kalsa da görüldü.

Bu artışlar, inşaat malzemelerinin dalgalanan fiyatları, yeni inşaat projelerinin planlanmasındaki zorlukları da artırıyor.

İşte otel yatırımcısına bazı öneriler

Çözüm arayan yatırımcılar, gösterişli beş yıldızlı veya beş yıldızlı otel inşa etmek yerine, daha bütçeli bir otel inşa etmeye yöneliyor

Şantiye dışında inşa edilen ve yerinde monte edildiği modüler sistemlere geçiş var.

Modern inşaat yöntemlerini kullanılırken, malzemeleri toplu olarak satın alarak ve bunları yüklenicilere vererek maliyetlerden tasarruf ediliyor.

Doğrudan tedarikçilerle anlaşmalar yaparak, büyük miktarlarda malzeme satın almaya çalışıyorlar.

Öte yandan, kiralamak amacıyla inşa etmek de bir seçenek. Daha küçük binalar satın alıp Airbnb tipi operasyonlara geçmek de seçenek gibi.

Öğrenci konaklaması şu anda getiri açısından en canlı pazarlardan biri olarak görülüyor. Yapımı oldukça ucuz olduğundan. Bir dönem Türkiye’de de patlama yaşanmıştı.