OLD CITY OTELCİLER PLATFORMU BAŞKANI AKYÜZ KİME MESAJ VERDİ?

Bir Dernek Başkanı nasıl olmalıdır?

OLD CITY OTELCİLER PLATFORMU BAŞKANI AKYÜZ KİME MESAJ VERDİ?

Old City Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, turizm sektöründe faaliyet gösteren bir dernek başkanından yola çıkarak, kinayeli bir yazı kaleme aldı. Akyüz, Facebook sayfasında yayınladığı ‘Bir Dernek Başkanı Nasıl Olmalıdır?’ başlıklı yazısında yapılan yanlışların sakıncalarını da dile getirdi.Akyüz'ün "Kime mesaj verdiği?" ise merak konusu oldu.  İşte Tarkan Akyüz’ün, sektördeki dernek yöneticilerine kılavuz niteliğinde olan yazısı:

Bir Dernek Başkanı Nasıl Olmalıdır?

1. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket edemez. Derneği kendi şirketiymiş gibi işletemez. Derneğe, kendi yerini kiraya verip, üyelerden kira alamaz.
2. Yönetim Kurulu onayı olmadan, kendi başına hareket edemez. Yönetim Kurulu’nun tümü, Başkandan üstündür.
3. Derneği gelir kapısı olarak göremez.
4. Ailesini bu durumdan nemalandıramaz.
5. Kendisine ait firma çıkarları için, derneği kullanamaz.
6. Dernek kurulduktan sonra, dernek kurucularından vazgeçemez.
7. Resmi bir makama, Yönetim onayı olmadan, tek başına gidemez, eğer tek başına gidiyorsa, bu tamamen yönetime ve üyelere yalan söylemek içindir. ‘Bizim için şöyle dedi, böyle dedi’ diye.
8. Yönetim onayı olmadan toplantı yerini kendi belirleyemez. Eğer kendi belirliyorsa, bu tamamen oradan kendi şirketi adına çıkar sağlamak içindir.
9. Tedarikci firmalarla tek başına görüşemez. Eğer tek başına görüşüyorsa, bu yine kendi firmasına çıkar sağlamak amaçlıdır.
10. Üye veya yönetimdeki arkadaşlarla ticaret yapıp, onları kandırıp, kazık atamaz.
11. Bir Başkan yalan söyleyerek, diğer derneklere ve sektörlere karşı Yönetim Kurulunu ve üyeleri mahcup duruma düşüremez.
12. Üyelerin taleplerini, kendi çıkarlarına ters düştüğü için geri çeviremez.
13. Derneğin parasını yönetim onayı olmadan kullanamaz ve yönetemez. Bu parayı kendi hesabında tutamaz.
14. Dernek üye sayısını yalan söyleyip çok göstererek bir yere varamaz. İsteyen dernekler masasından bu sayıyı rahatlıkla görebilir.
15. Başkan, otellere gidip ‘sizin müdürünüz oteli iyi yönetemiyor, ben danışmanlığınızı yapayım’ deyip, müdürün ekmeğiyle oynayamaz. (Danısman kişi Şirket sahibidir. Yönetici değildir. Müdürün derdinden anlamaz)
16. Başkan,‘şu otelin koordinatörlüğünü ben yapıyorum’ deyip o otele görüşmeye gittiğimizde, otelle alakası olmadığı ortaya çıktığı zaman, üyelerini ve yönetimi zor durumda bırakamaz.
17. Başkan dernek tüzüğünü delemez. Zamanı geldiğinde başkanlığı bırakması zorunludur.
18. Bir Başkanın hayatı, yalanlar üstüne kurulamaz.

Tarkan AKYÜZ / Old City Otelciler Platformu Başkanı