MAVİ BAYRAK YEREL SORUMLULARI EĞİTİMİ MARMARİS'TE

Açılışta bir konuşma yapan ve Mavi Bayrağın önemine değinen TÜRÇEV ( Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ) Başkanı Erol Güngör , “ Uluslar arası Mavi Bayrak Ödülü çevre eğitimi, can güvenliği ve deniz suyu kalitesi kriterleri çerçevesinde verilebilmektedir. Bu kriterlerin koordinasyonu ve sürdürülebilirliğinde belediyelerin önemli katkısı olmaktadır. Bu bağlamda ödüllü plajların bağlı oldukları belediyelerdeki bir sorumlu, o beldeden Mavi Bayrak konusundaki koordinasyonu yürütmektedir. Bir yıl için verilen bu ödülün sürekliliğin sağlanmasında, koordinasyonu yürüten belediyelerimizin katkısının daha bilinçli olması, ilgili personelin bilgisi, konuya hakimiyeti ve güncel gelişmeleri takip etmesi ile yakından ilgilidir. TURÇEV olarak, mavi bayrak programını ülkemizde yürüten tek yetkili kuruluş olarak 2008 yılında Uluslar arası Mavi Bayrak ödülü için aday plajı olan belediyelerimizi kapsayacak şekilde Marmaris Poseidon Otel’de bir program düzenlenmektedir. Bu program çerçevesinde ilgili personel genel Mavi Bayrak konuları ve güncel çevre sorunları konusunda eğitim ve sertifikasyonu içeren Yerel Mavi Bayrak sorumluları eğitim semineri yapılmaktadır. Bu seminerle, yerel mavi Bayrak Sorumluları bilgilerini güncelleme imkanı da bularak bölgesindeki ödüllü plajların organizasyonlarını en iyi şekilde yürütmek asına kaydetmektedirler.” Dedi.
 Muğla Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Marmaris Kaymakamı Cemalettin Özdemir ise yaptıkları konuşmalarda çevrenin önemine dikkat çekerlerken, mavi bayrağın önemine dikkat çekerek çevrenin kirletilmemesi ve çevreye gereken önemin verilmesi konusunda uyarılarda bulundular.


Kemer Belediyesi Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Seyhan Sırt yaptığı açıklamasında, “Genel Mavi Bayrak konuları ve güncel çevre sorunları hakkında verilen eğitim semineri ve sertifikasyonunu içeren ‘Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Seminerine Kemer olarak katılıyoruz. Kemer’de turizmin vazgeçilmesi olan mavi bayrağın önemini çok iyi biliyoruz. Mevcut mavi bayraklı otel ve plajlarımızın bayraklarını dalgalandırması ve yeni plajların ve otellerimizin de mavi bayrak almaları için gereken çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla mavi bayrakta son gelişmeleri değerlendirmek bilgi almak amacıyla Marmaris’e geldik.” Dedi.