KÜÇÜK ARKEOLOGLAR ANTİK KENTTE KAZI YAPTI

KÜÇÜK ARKEOLOGLAR ANTİK KENTTE  KAZI YAPTI
Yaşları 7 ile 17 arasında değişen öğrenciler Çanakkale’deki Parion Antik Kenti ile Apollon Smintheus Tapınağı tarihi alanında kazılara katılarak, uygulama yaptı. Küçük arkeologlar hem tarihi mekanlar hakkında bilgi sahibi olurlarken, kendileri için hazırlanan ‘simülasyon kazı alanında’ tarihi eser aradılar.

Parion Antik Kenti ile Apollon Smintheus Tapınağı kazılarının sponsorluğunu Çanakkale’de çelik ve enerji üretimi yapan İÇDAŞ A.Ş. sürdürüyor. İÇDAŞ, sadece kazılarla tarihi değerlerin ortaya çıkmasına destek olmakla kalmayıp, genç neslin bu eserlere karşı bilinçlenmeleri için de çabalıyor. Oluşturulan “küçük arkeologlar projesi” ile tarihi kazı alanlarında çocuk ve gençlerin tarihi miras ve tarihi değerlere karşı bilinçlenmelerine katkıda bulunuluyor. İlki geçtiğimiz günlerde yapılan proje uygulamasına 100 çocuk katıldı. İki günlük etkinlikte önce Parion Antik Kenti’nde uygulama yapıldı. Dünyanın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük tarihi kazısının yapıldığı milattan önce 8’inci yüzyıla ait Parion Antik Kenti’ndeki tiyatroda küçük arkeologlar için kazı alanı oluşturuldu. Küçük arkeologlar, toprağın altına önceden yerleştirilen bazı objeleri gün yüzüne çıkarmak için çabaladılar.

Ellerinde küçük çapa, mala ve fırçalarla tıpkı uzman arkeologlar gibi kazı yapmaya çabalayan küçük arkeologlar, tarihi eserlerin hangi zorluklarda ve sabırla çıkarılması gerektiğini öğrendiler. Toprak altından çıkardıkları seramik parçaları, bakır eşyaları hassas bir şekilde taşıyacakları sandıklarda topladılar. Ardından da yıkayarak bu parçaların üzerinde yer alan yazı, sembol, işaretleri incelediler. Küçük arkeologlar, kazı yerlerinde hatıra için hazırlanan kartonetlerle bol bol hatıra fotoğraf da çektirdiler.

Parion Antik Kenti kazı başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş, küçük arkeologlara tarihi kazılarda uyulması gereken kuralları anlatırken “Sizlerin tarihi mirasa, kültürel değerlere bilinçli yaklaşımınızı şimdiden bu tür projelerle sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye toprakları arkeolojik değerlerle dolu. Belki de ileride bunları siz çıkaracaksınız. Ancak çıkarmasanız dahi onlara sahip çıkarak, korumanız daha önemli”

Uygulamanın ikinci günü ise küçük arkeologlar Ayvacık ilçesi Gülpınar köyündeki Hellenistik döneme ait (M.Ö. 330-30) Kuzey Batı Anadolu’nun en önemli ve yerel tanrısı ile önde gelen kutsal alanlarından olan Apollon Smintheon Tapınağı’nı ziyaret ettiler. Kazı başkanı Prof Dr. Coşkun Özgünel tarafından bilgilendirilen küçük arkeologlar, burada da kazı yaptılar. Özgünel “Arkeologlar çok para kazanmazlar. Bu meslek severek yapılabilir ancak. Dolayısıyla sizler tarihi değerlerin kıymetini bilin ve anlayın. Bu konuda amatör olarak uzmanlaşın istiyoruz. Bu nedenle İÇDAŞ’ın bu projesini de gönülden alkışlıyoruz” dedi.