KEMER'İN SU ALTINDA BALIKLARA EKMEK VERMEK...

Daha önce Almanlar'da olan dalış liderliğini son yıllarda artık Ruslar aldı. Ülkemizin en çok dalış okullarının bulunduğu bu dünyaca ünlü Kemer bünyesinde çeşitli dalış alternatiflerini de bulunduruyor.100'e yakın dalış okulu ile çok sayıda yerli yabancı dalış meraklısını kendisine çeken Kemer'de, dalış yapmak isteyenler önce teknelerde eğitimler alıyor. Sabah saatlerinden Kemer'den marinadan hareket eden tekneler Kiriş ve Paris 2 batığına gelerek programlı dalışlarını gerçekleştiriyorlar.


Başkan Mustafa Gül, Kemer sualtı turizmin daha iyi tanıtılması için düğmeye bastıklarını söyledi.


Başkanın geldiğini gören tüm yatçılar Başkanın etrafına toplandı.


Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile birlikte Marinada buluşuyoruz. Başkanın geldiğini gören tüm yatçılar Başkanın etrafına toplanıyor. Sorunlar tartışılıyor. Başkan Gül, yatçıların yanında olduklarını belirtirken, Kemer turizminde Yat turlarının ayrı bir yerinin olduğunu vurguluyor. Başkan Gül’e Kemer’in sualtı güzelliklerini soruyoruz. Başkan Gül başlıyor bize Kemer’in su altı güzelliklerini anlatmaya:
“ Kemer sualtı güzelliklerinin daha iyi tanıtılması için harekete geçtiklerini belirtirken, " Kemer'in sualtı güzellikleri olmazsa olmazlarımızdan. Özellikle Paris 2 batığı çok sayıda dalış meraklısını kendisine çekiyor. Sualtı güzelliklerimizin daha iyi tanıtılması ve dünyada duyurulması için Kemer Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Herkesi bu güzellikleri görmeye bekliyoruz. Bundan sonraki tanıtımlarda sualtı güzelliklerimizin kataloglarda daha iyi yer bulmasını sağlayacağız. Kataloglarda sadece otellerin tanıtımı değil sualtı gibi diğer doğal güzelliklerimiz de artık kataloglarda daha geniş yer alması için çalışmalar yapacağız."


Oktopus Dalış Teknesinin sahibi Ali Sivrikaya, Kemer sualtı zenginliğini bize anlattı.

Sabah erken saatlerde Kemer Marinadaki kalabalığa tanık oluyoruz. Dalış meraklısı yüzlerce kişi çeşitli teknelere binmek ve Kemer’in su altı güzelliklerini yaşamak için birbirleri ile yarışıyorlar. Çeşitli dalış alternatiflerinin bulunduğu Kemer Marina’da Oktopus Dalış Teknesinin yanına geliyoruz. Burada bizi Oktopus Dalış Teknesinin sahibi Ali Sivrikaya karşılıyor. Sivrikaya Kemer’li. Ekmeğini denizden çıkaran Sivrikaya varını yoğunu deniz için yatırmış. Deniz onun için çok farklı. Su altı turizmin tanıtılması ve gelişmesi için her konuda çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor bizlere.


Bizde kaptan ile birlikte kısa süreli bir kaptanlık deneyimi yaşıyoruz.


Dalış öncesi eğitimler hayli zevkli geçiyor.


Dalınacak bölgeler dalış yapanlara çizimler ile gösteriliyor.

Denize açılıyoruz. Teknede yaklaşık 100 kişi var ve sırayla dalacakları anı bekliyorlar. Bir kişinin günlük dalış ücreti ise yaklaşık 40-50 dolar civarında. Bu ücretin içinde dalış ile birlikte öğle yemekleri de var. Eğitmenleri tarafından aldıkları ders sonrası Kiriş’in muhteşem mağaralarının bulunduğu, cam gibi Akvaryumu andıran yere geceliyoruz. Tekneden demir atılıyor ve sırayla dalma işlemi başlıyor. Dalış turizmine Rusların ilgisi daha çok görülürken, Türklerin ise dalışa ilgisi az olduğu hemen fark ediliyor. Dalış eğitmenleri yaptıkları açıklamalarda, “ Kemer dalış için oldukça iyi bir bölge.  Üçadalar, yine dünyanın 100 batığı arasında gösterilen Paris 2 batığı, Kiriş koylarında mağaralar görülmeye değer. Kiriş bölgesinin mağaralar bölgesinde Melenur balıklarına ekmek veren ve ilk kez bu güzellikleri gören turistler ise unutulmaz bir gün yaşıyorlar. “dediler
Dalmaya gelen yerli ve yabancı turistler, Cam gibi Akvaryumu andıran Kiriş Koylarında Melenur balıklarına ekmek verirken değişik bir gün yaşıyorlar. Öte yandan, Turistler ise Kemer’in havasına,denizine ve  özellikle su altı güzelliklerine hayranlıklarını ifade ediyorlar.


Ve dalış..İlk defa dalanlar ne yapacaklarını eğitmenlerini dinleyerek anllıyorlar.


Tüple dalış zor tabii ki. Yine şamrele tutunanan bu kişiler az sonra Kemer'in sualtı güzleliklerini birebir yaşayacaklar.Melenur balıklarına ekmek verenler bu anı resim çektirrerek ölümsüzleştiriyorlar.


Bu anı yaşamak çok güzel bir duygu olsa gerek...

Antalya’nın Kemer bölgesi tam su altı cenneti. Daha iyi bir tanıtım ile sualtı severlerin Kemer’e daha çok çekileceğine inancım tam. Eğer sizlerde sulatı meraklısı iseniz hiç tereddüt etmeden Kemer'i seçin. Pişman olmayacaksınız. ( HALİL ÖNCÜ-KEMER )