İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN GÖZÜ BU YAZ TÜRKİYE'DE

İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN GÖZÜ BU YAZ TÜRKİYE'DE
Araştırma sonuçları, bu yaz kuzey ülkelerinin soğuktan kaçarak Türkiye’nin sıcak iklimine geleceklerini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla Türkiye’nin turistik şehirlerine yapılan uçak bileti aramalarında, bu yaz en çok artışı Finlandiya ve Danimarka gösteriyor.
Avrupa’nın en çok kullanılan uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner, internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden, bu yaz Türkiye’nin tatil beldelerine yurtdışından yapılan arama sonuçlarını karşılaştırarak hangi ülkelerin rotayı Türkiye’ye çevirdiğini ortaya koydu. Sonuçlara göre yurtdışından Türkiye’nin sahil kentlerine yapılan aramalarda İngiltere ve Almanya gibi ülkeler her zamanki gibi başta gelse de geçen yaz ile kıyaslandığında en çok artışın İskandinav ülkelerinden olduğu görülüyor.

En çok artış Finlandiya ve Danimarka’da

Türkiye’nin yaz aylarında en gözde tatil beldeleri olan Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir, her yaz birçok milletten milyonlarca turist çekiyor. Yaz tatili planlarının hız kazandığı bu günlerde, Skyscanner’ın gerçekleştirdiği araştırma yazın bu bölgelere hangi ülkelerin akın edeceğini ortaya koyuyor. Kuzey Kutbu’na en yakın ülkelerden olan Finlandiya’nın Türkiye’ye olan ilgisi bu yaz % 171 artış gösteriyor. Finlandiya’yı % 145 ile Danimarka, % 142 ile Hollanda takip ediyor.

Rusya’nın ilgisi artarak devam ediyor

Türkiye’ye yaz aylarında hep yoğun ilgi gösteren milletlerden olan Ruslar, bu sene tatil beldelerinde daha da fazla boy göstereceğe benziyor. Geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında, Rusya’dan Türkiye’nin güneyine yapılan aramalarda % 136 artış dikkat çekiyor. Listenin 5. sırasında ise % 134’lük bir artışla Letonya yer alıyor.

Türkiye’ye ilgi gösteren diğer ülkeler ise Ukrayna, İsviçre ve Avusturya. Bu ülkelerden yapılan aramalarda da geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık iki kat artış görülüyor.
Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök “Skyscanner’ın mobil uygulaması ve internet sitesinden yapılan aramalar, Kuzey Avrupa’nın bu yaz Türkiye’ye yoğun bir ilgi göstereceğini ortaya koyuyor. Türkiye’ye her sene en çok gelen ülkelerden olan İngiltere ve Almanya’ya ek olarak, İskandinavya ve Kuzey Avrupa’nın da ilgisinin artması oldukça memnun edici. Kışı çok soğuk geçiren bu ülkeler için tarihi ve kültürel mirasıyla beraber Türkiye’nin denizi ve güneşi ilgi çekici hale geliyor.” dedi.

 Geçen Yaza Kıyasla En Çok Artış Gösteren Ülkeler


1.   Finlandiya         % 171
2.   Danimarka        % 145
3.   Hollanda           % 142
4.   Rusya               % 136
5.   Letonya            % 134
6.   Portekiz            % 134
7.   Ukrayna            % 120
8.   İsviçre                % 107
9.   Avusturya          % 94
10. Kıbrıs                % 90