“İLERLEYEN DÖNEMDE SHARM EL SHEİKH, FİLM ENDÜSTRİSİNDEN NASİBİNİ ALACAK!”

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve yapımcı Sait Yardımcı dikkat çekti.

“İLERLEYEN DÖNEMDE SHARM EL SHEİKH, FİLM ENDÜSTRİSİNDEN NASİBİNİ ALACAK!”

Medisa Group CEO’su ve Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve yapımcı Sait Yardımcı, önceki günlerde Mısır Sharm El Sheikh‘de gerçekleştirilen ve Afrika’nın turizm potansiyelini keşfetmek ve yeni işbirlikleri kurmak amacıyla düzenlenen Afrika Turizm Forum'una katıldı.

Forum’da gazeteci yazar Halil Öncü’ye değerlendirmelerde bulunan Yardımcı, Sharm El Sheikh’in ilerleyen dönemde  film endüstrinden nasibini alacağını ve bu nedenle de Türk turizmcilerin buna dikkat etmesinin faydalı olacağını söyledi. 

Sharm El Sheikh'in harika bir deniz, kum, güneş destinasyonu olduğunu ifade eden Yardımcı, otellerin çok harika olduğunu, müthiş bir hizmet verdiklerini, bölgede çalışan personelin çok özverili olduğunu ve görev yapan  Genel müdürler ve  mutfak şeflerinin Türk olduğuna dikkat çekti.

Değerlendirmelerde bulunan Sait Yardımcı, “ Konaklamanın çözüldüğü ancak hava ulaşımının halen çok büyük bir sorun olduğu görülüyor. Bunu da aşmanın çok önemli olduğunu görüyorum. Turizmde üç sayacağı var. Otel, uçak ve sehayat acentesi. Burada seyahat acentesi de çözülmüş görülüyor. Birçok tur operatörü buradaki konaklamaların önemli bir bölümünü sağlıyor. Rus acenteler öyle. Türk kökenli Rus acentelerini de görüyorum burada. Türkler her gittiği yerde imza atıyor. Buda çok gurur verici.  Önemli bir diğer sorun da şunu görüyorum. Bu söyleyeceğim aslında Türk turizminde de önemli bir sorun. Biz hep klasik yollarla otuz, kırk yıldır fuarlarla, forumlarla tanıtım yapmaya çalışıyoruz. Bugün baktığımız zaman Londra, Paris, Los Angeles ,Las Vegas hep sinemalarla tanıtımlarını yaptılar. Mısır keza öyle. Eski Hollywood filmlerinin bir film platosuydu. Zannediyorum ki, ilerleyen dönemlerde Sharm El Sheikh de film endüstrinden nasibini alacaktır. Bu konuda çok hızlı bir şekilde rakip olabilir Türkiye’ye. Türk turizmcilerin buna dikkat etmesinde fayda var. Çünkü özellikle Antalya otelleri belirli bir lüks standarda ulaştı. Ama insanlar artık lüksün dışında, denize bakıyor. Burada da harika bir deniz var. Bunu çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Arayı kapatabilirler, Türk turizmciler dikkatli olsunlar diyorum” diye konuştu.