'İÇ PAZARI DESTEKLEYEREK BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR!'

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Adalya Elite Lara’da gerçekleştirdiği öğle yemeğinin konuğu Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır oldu.

'İÇ PAZARI DESTEKLEYEREK BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR!'

Başkan Çorabatır’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- 2 yıllık pandemi döneminde TÜROFED ve AKTOB olarak fedakarca çalıştık. Beklemediğimiz bir krizdi. Yaşam mücadelesi vererek ayakta kalmaya çalıştık ve bunda başarılı da olduk. Bu süreçte amacımız Türkiye turizmini ayakta tutmaktı. Kar amacımız yoktu.

- Pandemi ortamında turizmi ayakta tutmak için çok çaba harcadık. Pandemi etkisini kaybetmeye başladı ve normalleşeceğiz derken Rusya ile Ukrayna arasındaki sorun ortaya çıktı. Şimdi de bu savaşın etkilerinden korunmak için tedbirler almaya çalışıyoruz.

- Pandemi döneminin başında turizm hareketlerini başlatabilmek için Turizm Bakanlığımız ile birlikte güvenli turizm için kriterler oluşturarak devreye soktuk. Sertifikamızı ve kriterlerimizi iyi bir şekilde anlattık. Bu çalışmalar bize avantaj getirdi.

- 2020 ve 2021 yılında TGA da iyi bir tanıtım çalışması yaptı. Herkes tanıtım çalışmalarını durdururken Türkiye tanıtım yapmaya devam etti. Bunun da meyvelerini yiyoruz.

- 2021 yılında 30 milyon turist ve 24 milyar dolar turizm geliri elde ettik. Bu iyi bir başarıdır. Türkiye turizminin bu başarısı takım oyununun sonucudur.

- Rusya-Ukrayna çatışması bizi derinden üzdü. Yaşanan bu çatışmanın bir an önce bitmesini temenni ediyoruz. 2022 yılında 2019 rakamlarını yakalarız diyorduk ama Rusya – Ukrayna savaşı sonrasında hedefimizi revize ettik.

- Orta Avrupa’dan Türkiye’ye büyük bir ilgi var. Orta Doğu iyi gidiyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden iyi rezervasyon alıyoruz. İsrail pazarının gelişmesini bekliyoruz. İngiliz pazarında Ocak-Nisan döneminde yüzde 1000’in üzerinde artış var. Almanya pazarında yüzde 340 artış var. Rusya pazarı için ise uçakların uçması çok önemli. Yarın ne olacak bilmiyoruz. ABD, Peru, Arjantin, Brezilya ve Meksika’da tanıtımlar devam ediyor ve bu ülkelerden ülkemize ilgi artıyor.

- Kriz dönemlerinde hep ön plana çıkan bir iç pazarımız var. İç pazarı ihmal ediyoruz. Bu pazarı destekleyerek büyütmemiz gerekiyor.

- Pandemi döneminde canla başla çalışan personelimize teşekkür ediyorum. Onlar hizmeti hiç aksatmadan çalıştılar. Ancak pandemi döneminde personelimizi kaybetmeye başladık. Personelin sektöre dönmemesi ile sıkıntılar yaşadık.

- Önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği, yeşil enerji ve sıfır atık ilerleyen yıllarda daha çok ön plana çıkacak. Alacağımız tedbirler çok önemli. Büyük turizm grupları bu konularla ilgili çalışmalar yapıyor. Bu durum da sektördeki rekabeti etkileyecektir.

- Geleceği konuşmak zorlaşıyor. Artık farklı kurallar var. Hijyen ve güven artık birinci sırada. Beklentisi çok yüksek bir profil ile de karşı karşıyayız.

- Kriz yönetim stratejimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Çünkü değişim çok hızlı.

- Her şey dahil ile birlikte çok güzel günlere geldik. Ancak bu sistemin güncellenmesi gerekiyor. Bu konuda Turizm Bakanlığı ile bir araya gelip konuyu tartışmaya açacağız.

- Maliyetler hızla artıyor. Kişi başı turizm gelirini 1000 dolara çıkarmalıyız.

- Turizm sektörü olarak bu ülkeye büyük katkılar sunuyoruz. Umudumuzu kaybetmeden çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.