HAYDİ HAYIRLISI, RUSYA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ DÜZELİYOR!

Erdoğan, "Ankara'nın Rusya Federasyonu'na ait bir uçağı düşürmeye hiçbir zaman niyeti ve kararı olmadığını" vurguladı.

Erdoğan'ın mektubunda "özür dilediği" duyuruldu. Erdoğan, ilişkilerin düzeltilmesi için gerekli her türlü adımın atılacağını vurguladı.

"İZVİNİTE"- "ÖZÜR DİLERİM" DEDİ

Peskov, "Türkiye Cumhurbaşkanı mektubunda ölen pilotun yakınları için üzüntüsünü ve başsağlığı dileklerini iletti ve 'özür dilerim' dedi" diye konuştu.

Erdoğan'ın mektubunda özrün doğrudan uçağın düşürülmesi eylemi için değil, pilotun ölümü için kullanılması dikkati çekti. Ancak mektupta Rusya'nın beklediği özür talebinin bu şekilde karşılanması amaçlandı.

Erdoğan'ın mektubunda şu ifadelerin olduğu açıklandı:

"Bir kez daha üzüntümü ve derin başsağlığı dileklerimi ölen pilotun ailesine iletmek istiyorum ve ve özür diliyorum. Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum. Rus pilotun ailesini Türk ailesi olarak kabul ediyoruz. Verilen acıların ve zararın hafifletilmesi için gerekli tüm inisiyatifleri almaya hazırız."

Bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da Beştepe'de iftar programında konuştu. Orada yaptığı açıklamada Rusya ile ilgili şunları söyledi:

"Rusya ile de biliyorsunuz bir uçak krizi meselemiz vardı. Bu olumsuzluğu da ortadan kaldırmaya yönelik adımlarımızı attık. Gönderdiğim mektupta hem yaşanan hadiseden duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim, hem de bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım.

Türkiye dostlarına güven sağlayan bir ülke olduğunu her zaman göstermiştir. Bu yakın komşumuzla da olan münasebetleri, özellikle stratejik düzeyde attığımız adımları geliştirmenin gayretine inanıyorum."

Moskova karar verecek

Rusya Tarım Bakanı Alexander Tikachev, Türkiye'yle ilişkilerin bundan böyle ne düzeyde olacağına Moskova'nın karar vereceğini söyledi.

Kasım 2015'te Rus jetinin düşürülmesinin ardından Rusya, Türkiye'den ithal edilen tarım ürünlerinin neredeyse tümünü yasaklamıştı.

Kremlin ayrıca Rus vatandaşlarına Türkiye'de tatile gitmeme çağrısı yapmış ve turizm acentalarının da Türkiye'ye tur satışlarını engellemişti. ( Kaynak:turizmdebusabah.com )