HATIRALARDA ZEKİ MÜREN KONSERİ

Türk Eğitim Vakfı (TEV), TSK Mehmetçik Vakfı ve Bodrum Kaymakamlığı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Hatıralarda Zeki Müren” anma konseri, Zeki Müren’in vefatının 17’inci yıldönümünde 24 Eylül Salı akşamı Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleşti. Bodrum Antik Tiyatro’da Ayşe Egesoy’un sunumuyla gerçekleşen konserde Türk Sanat Müziği sanatçısı Gökhan Sezen ve “Zeki Müren’in Sanatını ve Müziğini Koruma ve Yaşatma Derneği Korosu” sanat güneşinin unutulmayan eserlerini seslendirdiler.

Zeki Müren’in tüm mal varlığını bağışladığı, başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlere eğitim imkânı sağlayan Türk Eğitim Vakfı (TEV), şehit ve gazi çocuklarına, yakınlarına destek veren TSK Mehmetçik Vakfı ve Bodrum Kaymakamlığı’nın her yıl düzenlediği Zeki Müren anma konserleri, bu yıl 24 Eylül Salı günü Bodrum Antik Tiyatro’da gerçekleştirildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm Zeki Müren hayranları “Hatıralarda Zeki Müren’’ konserini ücretsiz olarak izledi.

Hatıralarda Zeki Müren Konseri, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay, TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Tümg. Tamer Büyükkantarcıoğlu ve Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal’in konuşmalarıyla başladı.
Gecede Sanat Güneşi Zeki Müren’in hayatından kesitlerin yer aldığı fotoğraflar için bir slayt gösterisi de gerçekleştirildi. Ahmet Sabancı Korosu’nun seslendirdiği Zeki Müren şarkıları dinleyenleri yıllar öncesine götürdü. Koronun ardından Gökhan Sezen performansıyla Zeki Müren hayranlarına bir müzik ziyafeti yaşattı. Seyirciler arasında bulunan Türk müziğinin önemli sesi Seçil Heper’i sahneye davet eden Gökhan Sezen, iki şarkıyı Seçil Heper ile birlikte seslendirdi. Hatıralarda Zeki Müren Konseri plaket töreni ile sona erdi.

Anma konserinin yanı sıra bu yıl ilk defa Zeki Müren’in çocukluğundan itibaren tüm hayatını belgeleyen fotoğrafları da Bodrum Kale Kafe’de sanatçının hayranları tarafından gezilebiliyor. 17 Eylül tarihinde başlayan sergi 25 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Zeki Müren, Gençlere Işık Olmaya Devam Ediyor

Zeki Müren, ölümünün 17.yılında da gençlere umut olmaya, ışık olmaya devam ediyor. Zeki Müren’in mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı’nın Zeki Müren Burs Fonu’ndan bugüne kadar toplam 2251 burs verildi. 2013-2014 öğretim yılında da TEV Zeki Müren Burs Fonu ile 201 öğrenciye ayda 400 TL ödeme yapılacak.

Zeki Müren’in mal varlığını bağışladığı diğer vakıf olan TSK Mehmetçik Vakfı da bu bağışlar sayesinde bugün itibariyle, şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden bir Mehmetçik’in ailesine bir defaya mahsus olmak üzere 34 bin TL, birinci derece bir gaziye aylık 945 TL ve üniversite öğrencisi Mehmetçik çocuğuna ise ayda 600 TL yardımda bulunuluyor.
TEV bağışçısı olan Merhume Safiye Ayla Targan ile TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı bağışçısı Zeki Müren adına isimlerinin ve hatıralarının yaşatılması, Türk Musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla her üç yılda bir ses yarışması da düzenleniyor.