GERMENİKA KURTARILMAYI BEKLİYOR

Kahramanmaraş Müzesi  Müdürü Ayşe Ersoy’un verdiği bilgilere göre bir yamaç üzerine kurulmuş olan Germenika, Roma döneminde zenginlerin; tüccarların, çiftçilerin ve generallerin oturduğu bir yermiş. Teras villalardan oluşan Germenika’da kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mozayiğin 15-20 odalı bir çiftlik evine ait olduğu sanılıyor. Yunan mitolojisinden esinlenilmiş  av sahneleri, geyik ve kuş gibi hayvan tasvirleriyle bezeli mozayik, evin cok küçük bir parçasına ait. Desenler toprak altında uzanıp gidiyor. Geri kalanı kalanı ortaya çıkarmak için de ne yazık ki daha katedilmesi gereken çok yol var.
Mahallede tabanında mozayik bulunan 4 evin 3’ü Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescil edilmiş, biri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kamulaştırılmış. Diğer üç ev  kamulaştırılmayı bekliyor. Mozayik bulunan evler geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından da ziyaret edilmiş. Kurtarma kazısına başlamak için diğer evlerinde kamulaştırılması, bürokratik işlemlerin hızlandırılıp, bakanlık ya da Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin ödenek çıkartması, Maraş’lı bir işadamının sponsor olması bekleniyor.
Germenika’nın kurtarılması için acele etmek gerekiyor. Çünkü buranın altından, Karamaraş’ı (Dulkadiroglu Mahallesi)  yerle bir eden fay hattı geçiyor. Fayın ne zaman harekete geçeceği bilinmediği için hem üstünde oturanlar, hem de altında kalanlar için zaman önemli. Taban suları ise mozayiklere zarar veriyor. Parça parça dökülmelerine yol açıyor.