FVW KONGRESİNDE NELER KONUŞULDU?

FVW Kongresi´nde basına konuşan Baraner, kongredeki önemli başlıkları şöyle topladı:

Türkiye´yi bu sene müdavim müşteriler kurtardı. Seyahat acentaları (Reisebüro) Türkiye satışları çok uzun sürüyor, çok vakit alıyor, çok zahmetli bir işe dönüştü, çünkü çok anlatım gerekiyor. İptal olur diye satış yapmayan seyahat acentaları da dikkati çekti.

2017 Türkiye satışları için piyasa herşeye rağmen çok umutlu, zira on gündür Türkiye´ye bakışta Alman medyasında bir kırılma var. Herkes Suriye´nin gündemden düşmesi ile Türkiye satışlarının da hızlanacağına inanmakta.

En büyük sorun, gelecek yıl için uçak koltuklarının gerçekçi olarak planlanamaması. Bu arada çok sayıda tur operatörüne aynı uçakta küçük kontenjan sunan air brokerların güçlendiği görülmektedir.

2017 yılı için Türkiye´n in çok değişik marketing kampanyaları yapması gerektiği vurgulanmıştır. Artık Türkiye´nin bütünü değil, bölgesel tanıtımın 2017´de çok etkili olabileceği düşünülmektedır. 2016 yılında Türkiye yerine başka ülkelere giden turistlerin şikayetleri ve gayrı memnuniyetleri hızla artmaktadır.

Tur operatörlerin hepsi Türkiye´ye olan bağımlılıklarına, sadakatlarına vurgu yapmışlardır.

Diğer konularda ise en önemli husus olarak müşteri memnuniyeti ifade edilmiştir. Thomas Cook´un yönetim kurulu başkanı Dr. Peter Fankhauser, yaptığı konuşmada tur operatörlerin geleceğini garanti altına alınacak en önemli konunun müşteriye tütün samimiyetle, kalpten gelen sevgi ve saygı dolu hizmetin olacağını söylemiştir. “En tepe yöneticiden destinasyonlardaki rehberlerimize kadar bir müşteri memnuniyeti seferberliği başlattık ve müşterilerimizden çok iyi dönüşümleri alıyoruz, bu bizi çok memnun ediyor, geçen yıl yaptığımız o büyük operasyonda sadece 600 gayrı-memnun müşteri tespit ettik ve yaptığımız çalışmalar ile bunu da hemen telafi ettik” diyen Fankhauser, yaptığı açıklamada ayrıca otel ürünlerinin tur operatörlerini güçlendirdiğini, bu sene sadece Thomas Cook´a ait olan ve onun yarattığı “Casa Cook” otel konseptinin çok başarılı olduğu ve beklenmedik bir oranda Thomas Cook´a yeni müşteri kazandırdığını da ekledi.

Dünyada genel anlamda çok yoğun ve farklı riskler var. Artık sorunsuz bir dünyayı aramak zorlaştı, bunun yerine de yeni bir sektör olarak “risk yönetimi” ayrı bir birim olarak devreye girecektir.

Seyahat ürünlerine ve paket turlarına yerel, bölgesel ve ulusal yönetimlerden alınan vergiler artmakta, turizmin bu ve genel anlamda da lobisinin yeterli yapılmadığına inanılmakta.

Turistlerin gelişmekte olan ülkelerde sadece olumlu izler bırakmadığı, bazı ekonomik, cinsel ve siyasi suiistimallerin devam ettiği Almanya´nın bu konuda en büyük yardımlaşma kurumu olan “Misereor” tarafından açıklandı.

Online seyahat pazarlarında Expedia gibi büyük markaların satış enginelerinin yanında sosyal içerikli, yeni, başarılı ve fotoğraf, haber, yarışma gibi içerikleri sunan siteleri satın alıp kendi bünyelerine aldıkları, yeni bir trend olarak tespit edilmiştir.