ERKUT ÇELEBİ:'TGA KATKI PAYLARI BÖLGEMİZDE KALSIN!'

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon'daki işletmelerden 2022 yılında toplanan milyonlarca lirayı aşan TGA katkı payının şehrin turizm faaliyetlerine harcanması gerektiğini söyledi. Çelebi, "Bu rakamın 2023'te daha da artması bekleniyor. Trabzon'daki işletmelerden toplanacak bu para yine Trabzon'da harcanmalıdır" dedi.

ERKUT ÇELEBİ:'TGA KATKI PAYLARI BÖLGEMİZDE KALSIN!'

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Turizm komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. TTSO Turizm Komisyonunda bulunan meclis üyelerinin yanı sıra Trabzon Turizm konseyi uzmanlarının da yer aldığı toplantıda sektördeki konaklama tesisleri ve acentelerden alınan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) payları da gündeme geldi.

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, bölgelerdeki işletmelerden alınan vergilerin ve kesilen ücretlerin o bölgede harcanması gerektiğine işaret ederek, "TGA'ya bölgeden ciddi paralar aktarılıyor ancak bu para etkili şekilde geri dönmüyor, çalışmalara gereken destek verilmiyor. Buradaki işletmelerden alınan paralar başka bölgelere kayıyor. Bizim isteğimiz, bölgelerdeki işletmelerden alınan TGA payı gibi paraların yine o bölgedeki turizm faaliyetlerine, tanıtımlarına harcanmasıdır. Trabzon'dan veya bölgeden kesilen paraların Akdeniz ve Ege'ye kaymasını istemiyoruz. Zaten TGA'nın kuruluş amacında bölgelerde toplanan paraların bölgelerin tanıtımında harcanması hedeflenmişti. Ancak uygulamada görülüyor ki bölgelerde toplanan TGA payları merkezde harcanıyor. Bölgelere çok cüzi ve yetersiz bir miktarda destekte bulunuluyor. Bizim önerimiz her bölgede toplanan TGA paylarının bölgeye harcanmasıdır. Bu paranın da merkez tarafından değil bölgedeki turizm otoriteleri aracılığı ile harcanabilmesi gerekmektedir. Bölgede üretilen katma değer yine bölgenin gereksinimleri için kullanılmalıdır. Bu konuda da gerekli girişimlerimizi yapacağız" dedi.

TURİZM ÇALIŞMALARI GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda ayrıca 26 - 29 Şubat'ta ikinci etabı düzenlenmesi planlanan Denizden Dağlara Trabzon etkinliği, turizm sektörüne kalifiye eleman yetiştirilmesiyle ilgili eğitim programlarının planlanması, havalimanında yaşanan sorunların turizm sezonu öncesinde çözülmesiyle ilgili görüş ve öneriler, katılımın planlandığı turizm fuarları, turizm sezonunda fiyatların standart hale getirilmesi ve denetlenebilmesi için yapılabilecek çalışmalar, Nevruz öncesinde İran ve Azerbaycan'dan turist çekilebilmesi için çeşitli projeler konusunda istişarede bulunuldu.