DRONLAR HAYAT KURTARACAK

Halil ÖNCÜ (ANTALYA) - Uluslararası İnsansız Hava Aracı Pilotları Derneği kurucu Başkanı Erdoğan Budak, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya Koordinatörü Mustafa Ergiydiren’i ziyaret etti

DRONLAR HAYAT KURTARACAK

Erdoğan Budak, son dönem Cankurtaran Dronların özellikle Antalya gibi turizm bölgelerinde büyük önem kazandığına dikkat çekti. 

Erdoğan Budak, üç yıldır çalışmalarını yürüttüğü Cankuş projesini hayata geçirdiklerini belirttiği görüşmesinde “ Her yıl binlerce kişi kıyılarımızda boğulma vakası ile karşı karşıya kalıyor. Bu vakalardan 900’ü ise maalesef ölümle sonuçlanıyor. Bu vakaların daha aza indirilmesi amacıyla teknolojiden faydalanılması gerektiği bilinci ile geliştirdiğimiz, 79,3 km/s hızla uçabilen ve suya iniş kalkış yapabilen ve su geçirmez özellikte olan Cankuş Dronlarımızı önümüzdeki yaz sezonundan itibaren sahillerimizde uçurmayı amaçlıyoruz. Bu konuda birçok zincir otel, dernek ve belediyelerimiz ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu amaçla Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Antalya Koordinatörü sayın Mustafa Ergiydiren’i ziyaret edip konu ile ilgili bilgilendirdik. Yakın ilgileri için teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRÇEV Antalya Koordinatörü Mustafa Ergiydiren’de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ergiydiren “ Daha önce de bu dronun nasıl hayat kurtardığını izlemiştim. Bugün bunu daha yakından görme fırsatımız oldu. Dronlar artık hayatımızın bir parçası oldu. Özellikle son dönemlerde Antalya artık iklim değişiklikleri ile birlikte daha çok afet bölgesi haline geldi. Sahillerimizde sık boğulma vakaları görüyoruz. Bunların en aza indirilmesi için bu tarz teknoloji ürünlerinden yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bakımdan inanıyorum ki çok yakında bu dronlar sahillerimizin bir parçası haline gelecek.”dedi.

Suya iniş kalkış yapabilen ve su geçirmez özellikte olan Cankuş Dronlar, 79,3 km/s hızla uçabiliyor. İlk saniyelerde bir insan müdahalesinin gerçekleşebileceği süreden daha hızlı bir şekilde hareket ederken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet verilmiş ve uçuş tecrübesi olan profesyonel drone pilotları tarafından vakaya ilk can simidini bırakıyor ve kişiyi kurtarıp su üzerinde hayatta kalmasını sağlıyor. 4 K ve gece görüşlü kamera teknolojisine ve aynı zamanda otomatik açılabilen can yeleği sistemine sahip olan Cankuşlar her iklimde ve her koşulda aktif görev alabiliyor.