CANKURTARAN DRONLAR GÜVEN VERİYOR!

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Yaz döneminin gelmesi ile birlikte sahiller yerli ve yabancı misafirler ile dolarken, en büyük endişe de boğulma olayları oluyor.

CANKURTARAN DRONLAR GÜVEN VERİYOR!

Yaz dönemi ve özellikle 9 günlük bayram tatili ile birlikte Antalya’ya akın eden misafirler soluğu denizlerde alırken, zaman zaman gelen boğulma haberleri de üzüntü yaratıyor. Bayramda Antalya merkezinde ve bazı ilçelerde boğulma vakaları yaşanırken, ölümle sonuçlanan vakalar ise adeta içleri sızlattı.

Antalya’nın Kemer Kiriş Bölgesinde yer alan 9 otelde dron ile boğulmalara karşı nöbet tutan ‘Cankuş Cankurtaran Dron” pilotları ise bölgede adeta göz açtırmıyor. Saatte 79.3 Km/h hızla boğulma vakalarına en hızlı bir şekilde can simidi ulaştırarak müdahale edebilen dronlar ile boğulmalara karşı destek veren Cankurtaran Dron CANKUŞ, güven vermeye devam ederken, projenin Antalya’nın diğer sahillerinde de kısa sürede hayata geçmesi bekleniyor. 

Büyük üzüntü duyuyoruz!

Cankuş Cankurtaran Dron işletmecisi ve aynı zamanda Uluslararası İnsansız Hava Aracı Pilotları Derneği kurucu Başkanı Erdoğan Budak son dönem aldıkları boğulma haberleri ile büyük üzüntü yaşadıklarını belirtirken, “ Başta Antalyamız olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından maalesef boğulma vakaları haberleri almaktayız. Bayramda ölümle sonuçlanan boğulmalar bizleri çok üzdü. Cankurtaran dronlarımız ile boğulmaların önüne geçmek, sahillerdeki cankurtaranlarımıza destek vermek ve anında müdahale etmek için pilotlarımız 40 dereceleri bulan sıcakta görevlerinin başında. İlk boğulma tehlikesinin fark edilmesi ve müdahalesi arasında saniyeler hatta saliseler büyük önem taşıyor. Suya iniş kalkış yapabilen ve su geçirmez özellikte olan dronlarımız, 79,3 km/s hızla uçabiliyor. CANKUŞ Cankurtaran dronlar, Antalya'nın en kalabalık plajlarında profesyonel pilotlarımız kontrolünde hizmet veriyorlar. Halen Kiriş bölgesindeki 9 turistik tesisin sahil kısmında görev başındayız. Cankurtaran dronlarımız, olası bir boğulma anında kişiye çok daha hızlı ulaşmayı sağlamakta ve cankutaran simidini kendisine atarak boğulmayı önlemeye çalışmaktadır.”dedi.

Biz hazırız!

Erdoğan Budak, yaptığı açıklamasında “  Olası bir boğuma vakasında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet verilmiş ve uçuş tecrübesi olan profesyonel drone pilotları vakaya ilk can simidini bırakırken, kişiyi kurtarıyor ve su üzerinde hayatta kalmasını sağlıyor. Anında müdahale çok önemli. Boğulma vakalarında ilk 50 saniye büyük önem taşıyor. 4 K ve gece görüşlü kamera teknolojisine ve aynı zamanda otomatik açılabilen can yeleği sistemine sahip olan Cankuş Dronlarımız, her iklimde ve her koşulda aktif görev alabiliyor. Büyük yatırımlarla, boğulmalara karşı biz teknolojiyi en iyi şekilde hizmete koyduk. Konu ile ilgili sahillerde biz göreve hazırız” diye konuştu.