ÇAĞLAYAN NEHİRLER ARASINDA BİR ŞEHİR: KUSAR

Şehri saran büyüleyici ormanlarla kaplı dağlar, vadilerin kalbinde yer alan çağlayan nehirleri, etkileyici gölleri, tarih kokan müzeleri ve kendine has sokaklarıyla Kusar, Azerbaycan’ın en kendine has şehirlerinden biri.

ÇAĞLAYAN NEHİRLER ARASINDA BİR ŞEHİR: KUSAR

Bakü’ye 180 kilometre uzaklıkta olan Kusar, son dönemlerde seyahat tutkunlarının, doğaseverlerin ve turistlerin en gözde destinasyonu konumunda yer alıyor.

Şahdağ’ın eteklerinde yer alan bu bölge, ormanlarla kaplı dağlarıyla, çağlayan nehirleriyle, insanın içini donduran buz gibi su kaynakları ve ayna gibi gölleriyle sadece Azerbaycan'ın değil, tüm Kafkasya'nın en güzel köşelerinden biri. 

Her Mevsim Bir Başka Güzel Olan Doğal Manzaralar

Etrafındaki manzaralarda doğanın tüm güzelliklerini ayaklar altına seriyor. Yılın her mevsimi bu bölge ziyaret edebilir, yazın serin ormanlar, kışın ise pamuk gibi bembeyaz kaplanmış dağlar ve vadilerle karşılaşabilirsiniz. Laza’dan geçen büyük çay, kente kadar Şahnabat olarak adlandırılırken, Laza’dan sonra Kusar çayı olarak bilinir. Laza’daki şelalelere bakıp, çağlayan suların sesini dinlemeye doyamazken, kış mevsiminde ise bu şelaleler donar ve buzlu dağlara dönerek bu kez tırmanmayı seven dağcıların vazgeçilmez bir parkuru olur.

Doğayla İç İçe Yürüyüş Parkurları

Öte yandan doğanın ıssızlığı içerisinde, sevdikleriyle baş başa vakit geçirmek, kafa dağıtmak veya spor yapmak isteyen gezginlerin de önemli rotaları arasında yer alan Kusar, keyifli yürüyüş parkurlarına ve doğal kamp alanlarına ev sahipliği yapıyor.

Bu özel bölgeye gelen turistler 3 ekolojik rotayı takip edebiliyorlar. Bu rotada seyahat ederken, Kusar’dan Laza şelalesi yönündeki bölgeye ilerlediklerinde, Kafkas sıra dağlarından geçen TCT (Transkafkasya) yürüyüş rotasının Azerbaycan sınırları içindeki başlangıç noktalarından biri Kusar’ın Sudur köyüdür. Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan bu köye giderken Samur nehrinin kıyısında bulunan Hazra köyüne dönebilir ve Şeyh Cüneyd'in 16. yüzyıldan kalma türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Kafkasya dağlarının eteğinde yeşillikler ve sular içerisindeki Kusar, sadece tarihi mekânları ve doğal güzellikleriyle değil konforlu imkânlarıyla da ziyaretçilerini memnun ediyor. 

3 büyük tam teşekküllü dağ köyü bulunan merkezlerden iki ülkenin kuzeyinde yer alan Kusar kentinde faaliyet gösteren Şahdağ Tatil Merkezi Dağların arasında huzurlu bir konuma sahip olan merkezde kayak ve diğer kış aktivitelerinin yanı sıra spa ve sağlıklı yaşam merkezi, havuz ve hamam hizmetleri bulunmakta. Eğer yaz mevsiminde gelirseniz kamp yapıp muhteşem bir manzara eşliğinde tırmanış keyfi gerçekleştirebilirsiniz. Şahdağ Turizm Merkezi, macera parkından şişme kalelere, dörtlü bisikletlere, Kuzey Yürüyüşü'ne ve hatta oryantiringe kadar yaz aylarında her yaş için çok çeşitli aktiviteler de sunmakta.

Kusar şehri yakınlarındaki ormanda özel bir rekreasyon alanı terrenkur inşa edildi. Orman boyunca uzanan sağlık yolunda yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya piknik yapmak mümkün.