BODRUM TURİZMİ İÇİN ALTYAPI DESTEĞİ

Temel atma töreni gerçekleştirildi

BODRUM TURİZMİ İÇİN ALTYAPI DESTEĞİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Muğla Bodrum İçmeler, Kızılağaç, Çiftlik Yalı, Torba Mahalleleri Kanalizasyon Hatları ve Bağlantılı Alt Yapı Tesisleri Yapım İşi" projesinin temel atma törenine katıldı.

Törende konuşma yapan Bakan Ersoy, aslen büyükşehir belediyelerinin konusu olan altyapı işlerinin yapımına, 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'belediyelerin yetersiz olduğu durumlarda destek verilmesi' talimatı gereği Bakanlık olarak müdahil olduklarını ifade etti.İlk etapta 2634 sayılı Turizm Teşvik Yasası'nda bir düzenleme yapıldığını anlatan Bakan Ersoy, düzenlemeyle Kültür ve Turizm Bakanlığına arıtma, altyapıları yapma, devir alma ve işletme yetkisi verildiğini hatırlattı.

Yasal düzenlemenin ardından ilk başvurunun Antalya Büyükşehir Belediyesinden geldiğini belirten Bakan Ersoy, ''Serik bölgesinde Belek ve Kadriye turizm bölgelerinin kanalizasyon, kolektör ve altyapı arıtma tesisleri yapım işi konusunda bize başvurdular. 63 bin metreküp gün kapasiteli bu yatırımı biz 2019 sonunda hızla başlattık ve çok hızlı bir şekilde yatırımı sona getirdik. İnşallah 2021 Nisan ayında 250 milyon liralık bu yatırımı hayata geçireceğiz.'' diye konuştu.

İkinci başvurunun Muğla Büyükşehir Belediyesinden geldiğini ve eylül ayında bir protokol imzalandığını hatırlatan Bakan Ersoy, kasım ayında ihalesini yaparak söz verdikleri gibi bugün yıl bitmeden temel atma törenini gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Projenin 250 milyon liralık bir başlangıç yatırımı olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, şunları belirtti:

''Bu yatırımın ilk bölümünü 9 ay gibi bir sürede eylül ayında bitirmeyi planlıyoruz. Üçüncü başvuruda Antalya Kemer bölgesinden geldi. Orada da fizibilite çalışmalarını başlattık. 250 milyon yatırımla Kemer bölgesi ve çevresinin arıtma ve alt yapı sorunlarını karşılamış olacağız. Bodrum'da toplam 42 kilometrelik bir hattı tamamlayacağız. İçmeler bölgesinde mevcut arıtma tesisinin yıkarak bu hatları birleştireceğiz. İlk etapta 20 bin metreküplük bir arıtma alanını yeniden inşa edeceğiz. Bu tamamlanır tamamlanmaz eski arıtma sistemini yıkıp yerine 17 bin metreküplük yeni bir arıtma sistemini daha devreye alacağız. Yani 10 bin metreküplük arıtma sistemini bu bölgede 37 bin metreküpe çıkararak gelecek 50 yıl için bu bölgenin bütün ihtiyaç duyacağı kapasiteyi karşılamış olacağız. Bu projede yaklaşık 250 milyon lira harcamayla 2021 sonuna kadar tamamlanmış olacak.''

Bodrum Kalesi'nin 2019'da birinci etabını ve Kaleiçi Sahnesi’ni devreye aldıklarını hatırlatan Bakan Ersoy, geçen yıl da söz verdikleri gibi ikinci etap çalışmalarını da mayıs ayına yetiştirdiklerini, son etabı da mayıs 2021'de bitirerek çalışmaları tamamlayacaklarını kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanlığından Marmaris İçmeler bölgesinde bir kıyı bandını aldıklarını aktaran Bakan Ersoy, birkaç ay içerisinde oranın da temel atma törenini yaparak sezona hazırlayıp Marmaris-İçmeler Halk Plajı'nı hayata geçireceklerini bildirdi.

Bakan Ersoy, protokolün ülkeye ve Bodrum'a hayırlı olmasını temenni etti.

Törene ayrıca Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve protokol üyeleri katıldı.

Konuşmaların ardından projenin temel atma töreni gerçekleştirildi.