BİR BULUTUN GÖZÜNDEN ORDU: TRT ORDU BELGESELİ

Ordu’nun derelerinin, yaylalarının, tarihi alanlarının, her mevsim farklı bir güzellik sunan muhteşem doğasının bir bulutun gözünden anlatıldığı belgeselin gösteriminden sonra bir konuşma yapan Bakan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin her köşesinde ayrı bir hazine olduğunu vurguladı.

Herhangi bir yerin, bir yaylanın güzelliğini anlatmak için İsviçre Alpleri ile kıyaslama yapıldığını hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, “Gördük ki, herhangi bir dağın, yaylanın, yüksekliğin güzelliğini anlatmak için Ordu’nun dağları kadar güzel, Ordu’nun yaylaları kadar güzel demek gerekiyormuş. Ne istiyorsanız Ordu’da var. İki bin yıllık tarihi olan yerler var, kaleler, camiler, kiliseler var. Irmakları, sahil kasabaları, yaylalarıyla, gölleriyle, bütün güzellikleriyle uzanan bir şehir var.” dedi.
 
Türkiye’nin kültür ve turizm bakımından istifade edeceği çok fazla alan olduğunu aktaran Bakan Kurtulmuş, “Kültür ve turizm birbirinden ayrı gibi görünen ama birbirlerini destekleyen iki yakın konu, iki kapı komşusu. Bir alanda yaptığınız faaliyet diğer alanı destekliyor. Böyle baktığınız zaman Türkiye’nin kültür ve turizm alanında en önemli özelliklerinden birisi coğrafi güzellikleri. Ülkemizin her tarafında her mevsim bir başka güzellik bulabileceğimiz çok değerli, çok güzel bir vatanımız var. Dört bir tarafında ayrı güzellikleri olan bir ülkeyiz. Hele Karadeniz’de bambaşka güzellikler var.” diye konuştu.


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, memleketi Ordu’da, TRT tarafından hazırlanan Ordu Belgeseli’nin tanıtım programına katıldı.

“Bu ülkenin bir başka güzelliği ise kültürel çeşitliliği ve kültürel derinliği” diyen Bakan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Anadolu coğrafyasında 24 büyük medeniyet yaşamış, irili ufaklı başka uygarlıkların esintileri de var. Anadolu’nun her yerinde muazzam bir hazineye sahibiz. Ne yazık ki, bu eserlerin sadece az bir kısmını henüz gün yüzüne çıkarabilmişiz. Ülkemizin her köşesinde ayrı bir güzellik var. Kapadokya’da binlerce yıl öncesinden bugüne gelmiş olan dünyanın başka hiçbir yerinde Kapadokya benzeri bir şehre rastlamıyorsunuz. Akdeniz’e gittiğiniz zaman neredeyse her ilçesi ayrı bir tarih olan güzelliklere sahibiz. Doğusuyla batısıyla Anadolu’nun dört bir tarafı böyle.”
Bakan Kurtulmuş, konuşmasının ardından, belgeselin yapım ekibine teşekkür etti ve plaket takdim etti.

Tanıtım programında ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Halk Müziği Korosu da bir konser verdi.