BİLECİK’TE KÜÇÜKELMALI TABİAT PARKI TURİST AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR

Her yıl 10 binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği Küçükelmalı Tabiat Parkı, turizm standartları çerçevesinde yeniden düzenlenecek. Yapılması gerekli olan düzenlenmeleri yerinde tespit etmek amacıyla Orman ve Su İşleri Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan, Orman ve Su İşleri Mühendisi Gönül Özkan, Bilecik Belediyesi adına Umut Özdemir ve Marka Kent Bilecik ekibinin koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik parkı ziyaret etti. Düzenlenen teknik gezide Küçükelmalı Tabiat Parkı’nın tamamı gezildi. Tabiat parkı içinde yapılması planlanan yürüyüş yolları ve manzara seyir noktaları gösterilerek fikir alışverişinde bulunuldu. Park, kent merkezlerine yakın, ulaşım yolları rahat ve güvenli olduğu için doğaseverler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Bu özelliklerin ulusal basında tanıtılması halinde daha çok ziyaretçinin geleceği konusunda fikir birliğine varıldı.

Gelen turist sayısı artacak

Küçükelmalı Tabiat Parkı’nın ilk başlarda Pazaryeri ilçesi ve yakın çevresindeki halkın ruh ve beden sağlığı ile rekreatif ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak planlandığına değinen Orman ve Su İşleri Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan, parkın zamanla farklı bitki çeşitleri, temiz havası, piknik mesire alanları ve yürüyüş parkurlarıyla turistlerin ilgisini çektiğini belirtti. Ayhan, bulunduğu konum, zengin floraya sahip olması, bitişiğinde göletin bulunması nedeniyle bireysel günübirlik ve toplu günübirlik ziyaretçilerin uğrak yeri haline gelen parkı, her yıl daha fazla kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Gelen turist sayısındaki artışla birlikte bazı yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Ayhan, “Kent gürültüsü ve kirliliği artık turistleri tabiat parkı gibi alternatif dinlenme yerleri aramaya itiyor. Küçükelmalı Tabiat Parkı, konumu, doğası ve eğlence alternatifleri ile birçok beklentiyi karşılıyor. İşte bundan dolayı her yıl gelen ziyaretçi sayısı artıyor. Bizler parkın tamamını gezdik yaza yönelik yapılacak düzenlemeleri tespit ettik. Gelen turistlerin rahat etmesi için yürüyüş parkurları yeniden düzenlenecek, tuvalet sayısı arttırılacak ve hijyenik bir ortam sağlanacak, mevcut çeşmelerin bakımı yapılacak, gölet çevresindeki yürüyüş parkurları düzenlenecek ve daha güvenli hale getirilecek. Piknik masalarının sayısı arttırılacak ve gerekli temizlikler yapılacak. Mangal için kurulan ocakların bakımı yapılacak ve sayıları arttırılacak. Bütün bu saydığım düzenlemelerin yapılması ve hazırladığımız bazı yeni projelerin de hayata geçirilmesiyle birlikte bu yaz gelen turistler çok güzel zaman geçirecekler. Bunun da turist sayısını aşamalı olarak arttıracağını kolaylıkla söyleyebilirim.” dedi.

Yeni düzenlemelerin bu yazdan itibaren turist sayısını arttıracağını söyleyen Marka Kent Bilecik ekibinin koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik ise, “Burası çok güzel bir yer, harika bir doğası var. Konumu itibari ile ulaşımı çok kolay. Ailelerin hem tatil yapmak, hem de dinlenmek maksadı ile gidebilecekleri alternatif bir turizm destinasyonu. Çocukları ile birlikte şehirden uzak bir yerde zaman geçirmek isteyen aileler buraya gelip piknik yapabilir, doğanın tadını çıkarabilir ve yeşil ile mavinin buluştuğu göletin kenarında güzel zaman geçirebilirler. Şimdi yeni düzenlemelerle birlikte artık buraya gelen turistler, hijyenik bir ortamda, doğa ile baş başa, güvenli ve huzurlu bir tatil geçirmenin ayrıcalığını yaşayacaklar. Bizler de Marka Kent Bilecik ekibi olarak buranın bilinirliğinin artması için çalışıyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalarla birlikte Küçükelmalı Tabiat Parkı’nı daha büyük bir kesim duyacak ve gelecek.” dedi.

Pazaryeri alternatif turizm yeri

Zengin doğası ile turistleri cezbeden Pazaryeri ilçesinde Küçükelmalı Tabiat Parkı’nın yanı sıra, Günyurdu, Bahçesultan ve Güde köyleri yayla turizmi açısından önem arzediyor. Pazaryeri ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Bozcaarmut Köyü civarındaki Kamçı Yaylası geniş çam ormanları ile buz gibi akan sularından dolayı, piknik ve kamp alanı olarak kullanılıyor. Burada doğa yürüyüşü imkanı da bulunuyor. Farklı turizm alternatifleri sunan Pazaryeri’nde, sportif olta balıkçılığında Küçükelmalı ve Bozcaarmut Göletleri tercih ediliyor. Bunun yanı sıra, bisiklet, trekking, oto safari ve at biniciliği de ilçe turizminde önemli bir yere sahip. İlçenin şerbetçi otu, bozası ve boncuk fasulyesi ise oldukça meşhur.