BAYINDIR, ''2012'DE TURİZMDE CİDDİ BİR BÜYÜME BEKLEMİYORUZ, TANITIMDA YENİ PAZARLARA YÖNELİYORUZ''

Çin ve Hindistan’da tanıtım atağı başlayacak 

 
Mevcut pazarların yanı sıra, krizin olmadığı ülkelerde tanıtım çalışmalarına başladıklarını açıklayan Timur Bayındır, “TUROB olarak, son birkaç yıldır Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika ülkeleri ile Rusya’da tanıtım faaliyetlerimizi arttırdık. Şimdi, Çin ve Hindistan gibi ekonomisi güçlü ülkelerde, daha yoğun tanıtım çalışmasına başlayacağız. Bildiğiniz gibi, 2012 Türkiye’de Çin Kültür yılıdır. 2013 yılı da, Çin’de Türkiye Kültür yılı olarak kutlanacak. İki yıl boyunca düzenlenecek çeşitli etkinlikler, pazarlama ve tanıtım açısından büyük avantaj sağlayacak ve turizme de pozitif yansıyacaktır” diye konuştu. 
 
Dünya turizmcileri de, rotayı BRICS ülkelerine çevirdi
 
Dünya turizmcilerinin de rotayı krizin olmadığı ülkelere çevirdiğini belirten Timur Bayındır, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu yıl Kasım ayında, dünyanın 3 büyük turizm fuarından biri olan, Londra WTM fuarına katıldık. Fuar sırasında, dünya turizmcilerinin de rotalarını, krizden uzak olan BRICS ülkelerine (Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Afrika Cumhuriyeti) çevirdiğini gözlemledik. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte, Türk turizmcileri olarak bizlerde; Çin, Hindistan, Brezilya gibi hedef pazarlarda, tanıtım ve pazarlama çalışmalarını arttırarak sürdürüyoruz. TUROB olarak, yurtdışı fuarlarda standımızı ziyaret edenlere, İstanbul Guide kitabımızdan veriyoruz. 8 dilde olan İstanbul Guide kitabımızı, Çince ve Hintçe’yi de ekleyerek 10 lisana çıkartmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’nun 2012 yılına ilişkin açıklamasına da değinen TUROB Başkanı Timur Bayındır, dünya turizmde gelecek yıl %3 oranında büyüme hedeflendiğini kaydederek, ‘İnşallah, bunun büyük bir payını da, Türkiye olarak bizler alacağız’ diyerek sözlerini tamamladı.