BAKAN ERSOY’UN DEDİĞİ KADAR VAR MI?

Bakan Ersoy, otellerde geceleme ve OKS azalışına vurgu yaparken kiralık evlerle denetim getireceklerini söyledi. Peki, veriler Bakan’ın söylediğini doğruluyor mu?

BAKAN ERSOY’UN DEDİĞİ KADAR VAR MI?

Bakan Ersoy, evlere belgelendirme zorunluğu dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, otellerde geceleme ve OKS azalışına vurgu yaparken kiralık evlerle denetim getireceklerini söyledi. Bakan konuşmasında nedenleri sayarken, “Başta Rusya ve Rusça konuşan vatandaşların geçmiş yıllarda konut alımlarının ve otel yerine aldıkları konutlarda kalmaları. Hatta yurtdışındaki turistlere evlerini kiralamaları. Günlük kiralık evlerle ilgili bir çalışma başlattık, bu tarz kiralama yapanlara belgelendirme zorunluğu getirilecek, konaklayan kişileri düzenli olarak bildirilmeleri istenecek. Öte yandan, Airbnb’yi yasaklama gibi bir durum olamaz çünkü, bu da bir turizm çeşitliliğidir” dedi.

Kiralık ev verileri ne söylüyor?

TURİZM ENDÜSTRİSİ çatısı altında faal olan Turizm Databank’ın KTB ve TÜİK verilerinden yaptığı geceleme analizine göre, ev kiralamaları özellikle İstanbul başta olmak üzere ciddi biçimde arttı.

Öyle ki, turistik şehirlerde yapılan toplam gecelemenin en az yarısı evlerde yapılır durumda. Bu oran en yüksek İstanbul’da. Onu, Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya izliyor.

Kiralık evler başta olmak üzere evlerde yapılan geceleme payı,  10 yıl öncesine göre, İstanbul’da 20 puan, Antalya ve Muğla’da 10 puan, artarken, İzmir ve Aydın’da 20 ve 10 puan düştü.

En büyük değişim İstanbul’da

Ancak geceleme sayısı olarak en büyük artış, İstanbul va Antalya’da ki buralar, Bakan’ın vurguladığı gibi başta Rusya ve Rusça konuşan ülkelerden gelenlerin en çok konut aldığı yerler.

Evlerde geceleme oranları, %