AYASOFYA'DA KULAKLIKLI YAYIN DÖNEMİ

AYASOFYA'DA KULAKLIKLI YAYIN DÖNEMİ

Müzeye turist getiren seyahat acenteleri ve 16 kişiyi aşan gruplar, söz konusu headset sistemini kendileri temin edebilecek ya da kişi başı 2,5 TL ücret karşılığında kiralayabilecekler.

Bakanlık, seyahat acenteleri vasıtasıyla İstanbul’u ziyaret eden grupların en önemli ziyaret yerlerinden biri olan Ayasofya Müzesi’ndeki ziyaret kalitesini artırmayı hedefleyen uygulamaya uyulması için seyahat acentelerine çağrıda bulundu. Kullanılan headset sisteminin geniş bir frekans aralığı bulunduğuna dikkat çeken yetkililer, bu nedenle frekans çakışmasının yaşanmaması için de grupların kendilerine verilen frekans dışına çıkmamaları gerektiğine işaret etti.


Gruptan ayrılan turist kolayca bulunacak Bakanlık, kulaklıkları gişeden alma zorunluluğu getirmezken, dışarıdan getirilen kulaklıklara belirli standartlar getirdi. Buna göre 50 kanala sahip olacak kulaklıklar, bir kez kullanıldıktan sonra süngerleri değiştirilecek. Ayrıca cihazın acil durum tuş özelliğine de sahip olması gerekiyor. Böylece, kaybolan misafir tuş sayesinde özel bir kanala geçerek, rehber tarafından verilen referans noktasını bulup kaybettiği gruba dahil olabilecek. ( turizmaktuel.com )