ANTALYA TURİZMİNİN YENİ ROTASI

ANTALYA TURİZMİNİN YENİ ROTASI
Antalya'da alternatif turizmin gelişmesi için önemli bir adım atıldı. Bölgenin ilk botanik turizm güzergahı belirlendi.Soner Yikmiş'in haberine göre, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Akseki Botanik Projesi tamamlandı. Kıyılara hapsolan turizm, proje ile kırsal alanlara da yayılacak. Akseki'den başlayıp sırasıyla İbradı, Altınbeşik Mağarası ile devam eden güzergah, Manavgat'ta son buluyor.

REHBERLERE TANITILDI

Güzergahın tanıtımı ilk etapta doğa turizmiyle ilgilenen turist rehberlerine yapıldı. Yaklaşık 30 rehber bu güzergahta yürüyerek bölgeyle ilgili eğitim aldı. Projenin eğitim aşamasına dahil olan Antalya'nın doğa turizmi konusunda önde gelen turist rehberlerinden Hikmet Uğurlu projeyi değerlendirdi. Uğurlu uygulamanın şehrin bilinmeyen güzelliklerini aktarma konusunda çok önemli olduğunu söyledi. Uğurlu, Türkiye'de 3 bin 704'ü endemik olmak üzere on bin bitki türü bulunduğu ve endemik türlerin yaklaşık 650'sinin de Antalya'da bulunduğunu hatırlattı. Uğurlu yürüyüş güzergahının belirlenmesinin önemli bir adım olduğunu ifade etti.

HAYRAN KALDIK

İstikametin belirlenmesinden sonra yaklaşık bir ay önce 20-30 civarında rehbere eğitim verdiklerini belirten Uğurlu "Akseki'de ilçe sakinleri çeşitli yatırımlar yapmış. Özellikle yörenin bir insanı tarafından yapılan, içinde eski eşyaların bulunduğu bir müze gördük. Bu bize epey şaşırtıcı geldi ve hemen burayı tanıttık. Bununla birlikte İbradı'da dikkatimizi çeken Ormana Evleri'ne de hayran kaldık" diye konuştu.

TURİST İLGİSİ YOĞUN

Bitkileri ve hayvanları inceleme amaçlı yürüyüşlerin çok yaygın olduğunu ifade eden Uğurlu, bu amaç için her yıl bölgeye en az on bin civarında turistin büyük bir ilgiyle geldiğini, daha fazla turistin gelmesini sağlamak adına arttırabilecek kapasiteye de sahip olduklarını vurguladı.

EXPO 2016 BÜYÜK FIRSAT

Akseki Botanik Projesi'nin şu ana kadar olumlu gelişmeler kaydetmesine rağmen hala bu tip alternatif turizmin çoğu kişi tarafından bilinmediğini dile getiren Uğurlu "Batı Akdeniz, Türkiye'deki endemik bitki türlerinin en yoğun olduğu yer. Bu zenginliğin artık fark edilmesi, doğamızın tanıtımının yapılması ve turizmde üst çıtalara yükselmemiz gerekir. EXPO 2016 tam bu noktada gerçekten büyük bir fırsat. Tüm dünyanın gözü üzerimizdeyken tanıtım amaçlı çeşitli seminerler, konferanslar düzenlenmesi gerekiyor" dedi. ( Kaynak:turizmaktuel )