ALMAN REZERVASYON SAYISI ARTMAYA BAŞLADI

ALMAN REZERVASYON SAYISI ARTMAYA BAŞLADI
Uçak kriziyle Rusya'nın turist göndermeme kararına karşın, Almanlar, son günlerde yaşanan terör olaylarına rağmen tatil için Türkiye'yi tercih etti. Yaklaşık 40 yıldır Almanların seyahat tercihlerini analiz eden Alman Tatil ve Seyahat Araştırmaları Derneği'nin (FUR), Berlin Uluslararası Turizm Fuarı'nda gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Almanların, sevilen seyahat bölgelerinde yaşanan terör saldırılarına rağmen, tatil yapmaktan vazgeçmediği belirlendi.

Geri geliyorlar

Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Norbert Fiebig, Berlin Turizm Fuarı'nda yaptığı açıklamada Türkiye'yi 2015 yılında tercih eden yaklaşık 38 milyon turistin 5,5 milyonunun Almanya'dan geldiğini belirtirken, "2016 yılının ocak ayı sonuna kadar Almanya'dan Türkiye'ye yapılan tatil rezervasyonlarında geçen yıla oranla yüzde 40'lık düşüş meydana geldi. Ancak, bu durum yaklaşık 2 haftadır düzelmeye başladı" diye konuştu.

Dev tanıtım

İstanbul ve Ankara'daki terör saldırılarının ardından yapılan rezervasyon iptallerinin geçici olduğunu dile getiren Fiebig, "Tecrübelerimiz, bu seyahat bölgelerinin çok kısa bir sürede yeniden eski popülaritesine kavuşabileceğini gösteriyor" dedi. Öte yandan 8-12 Mart tarihlerinde düzenlenen, dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Turizm Borsası ITB Berlin'de Türkiye bu yıl 3 bin 79 metrekarelik alanda tanıtım yaptı. Türkiye, 393 katılımcıyla en kalabalık katılan ülke olarak fuarda yerini aldı. Fuarın katılımcıları arasında yer alan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, "Almanya, uluslararası ilişkilerde ve turizmde Türkiye'nin en önemli partneri olduğunu bu fuarda bir kez daha hissettirdi. Alman turistlerde de bir azalma bekliyoruz. Ancak en az azalmayı Alman pazarından bekliyoruz" dedi. (Kaynak:Yeni Asır)