AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ 2011 OCAK SAYISI YAYINLANDI

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ 2011 OCAK  SAYISI YAYINLANDI
Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BULTENI
Yıl: 12, Sayı: 1, Ocak 2011
Arsiv (2000-2010) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazirlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Universitesi, Turizm ve Otel Isletmeciligi Yuksekokulu,
Yunus Emre Kampusu, 26470 Eskisehir
E-posta: [email protected], Tel: 0532 - 286 75 84
HABERLER

Yeni bir yılı; daha sağlıklı, daha mutlu ve daha huzurlu yaşamak umuduyla.. Yeni yılınız kutlu olsun..

Akademik Turizm Bülteni 12. yayın yılına girdi..
2000 yılının Eylül ayından bu yana kesintisiz her ay e-posta ortamında yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 12. yayın yılına girdi. Destek olan herkese teşekkür ederiz.

VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi..
VI. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi, 15-18 Mart 2012 tarihlerinde Antalya'da düzenleniyor. Gazi Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenen kongrenin web sayfasına erişmek için bkz.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin yeni sayısı (Cilt 21, Sayı 2, Güz 2010) sayısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Derginin yeni sayısında beş makale ve bir seçme çeviri makalenin yanı sıra araştırma notları, konferans notları, tez özetleri, Türkçe makaleler bölümleri de yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

I. Odunpazarı Turizm Geliştirme Çalıştayı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma Uygulama Birimi Eskişehir'de turizmin geliştirilmesine yönelik ilk etkinliği olan Odunpazarı Turizm Geliştirme Çalıştayı'nı 19 Aralık 2011, Pazar günü Odunpazarı Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdi. Eskişehir Anemon Oteli'nin katkılarıyla düzenlenen ortak akıl toplantasında Eskişehir'in yıldızı parlayan turizm bölgelerinden Odunpazarı'nda turizmin geliştirilmesi tartışıldı. Moderatörlüğünü Dr. İrfan MISIRLI'nın yerine getirdiği ve 35 kişinin katılımıyla düzenlenen Çalıştay'a; Eskişehir’de faaliyet gösteren otel işletmeleri, Eskişehir’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri, Odunpazarı esnafı, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Odunpazarı’ndaki restoranların temsileri, Odunpazarı’ndaki hediyelik eşya satıcılarının temsileri, Eskişehir basının temsilcileri ve Odunpazarı’nda yaşayanların temsilcileri
katıldı.

Turizmde Gençlik Ödülleri..
Genç Turizmciler Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 'Turizmde Gençlik Ödülleri' törenle sahiplerine dağıtıldı. Antalya'da Madran Palace'de düzenlenen bir törenle sahiplerini bulan ödül sahipleri; Kerem KÖFTEOĞLU, Doç. Dr. İbrahim BİRKAN, Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Dr. Şeyda ODABAŞI ve Doç. Dr. Zeliha ESER'den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Düzenlenen törende yılın Genç Yöneticisi ödülüne layık görülen Adam-Eva Otel Genel Müdürü Alper Uçar, Yılın Genç Girişimcisi İşadamı Mehmet Ulusoy, Yılın Genç Bürokratı Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel ve Yılın Genç Akademisyeni olarak ise Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Eda Gürel ödüllerini aldı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma Uygulama Birimi Ocak 2011 etkinlik programı belli oldu..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nin Ocak 2011 dönemi etkinlik programı belli oldu. Birim’in Ocak ayı içerisinde gerçekleştirmeyi plandığı etkinlikler şu şekildedir:
Yazılı Basında Turizm Haberleri (1981-2010) Sergisi: Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nazmi KOZAK ve Yrd. Doç. Dr. Dilecek ACAR tarafından 1981-2001 yıllarını içeren çalışmaya ek olarak Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerinin “Genel Turizm” dersi kapsamında hazırladıkları çalışmalardan oluşan sergi 1981-2010 yılları arasında yazılı basında yayımlanan turizmle ilgili haberlerden oluşuyor. Sergi, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’nda 03 – 14 Ocak 2011 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.
Fotoğraflarla Güney Kore Mutfağı: Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Cumhur DÜLGER tarafından verilecek konferansta, Güney Kore Mutfağı fotoğraflarla anlatılacak. Etkinlik 05 Ocak 2011, Çarşamba günü gerçekleştirilecek.
Turizm Söyleşileri: Birim bünyesinde Ocak ayından itibaren yer alacak Turizm Söyleşilerinde Ocak ayı içerisinde iki etkinlik yer alıyor. Turizm Söyleşileri; 07 Ocak 2011, Cuma günü Prof. Dr. Mustafa ÇAKIR tarafından verilecek “Farklı Kültürlerde Yılbaşı Kutlamaları” başlıklı bir konferans ile Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ tarafından 20 Ocak 2011, Perşembe günü verilecek “Yemek-Şarap Uyumu” konulu konferanstan oluşuyor.
Yabancı Öğrenciler için Günlük Türkçe: Anadolu Üniversitesi’ne Türkiye dışından gelen öğrencilerin günlük Türkçe bilgilerini geliştirmek amacıyla hazırlanan eğitim, Ocak ayı içerisinde 12 Ocak ve 21 Ocak tarihlerinde yapılacak.
Tarihi, Kültürü ve Turizm Değerleriyle İran: Anadolu Üniversitesi’nde öğretim gören yabancı öğrencilerin ülkelerini tanıtımlarına olanak vermek amacıyla düzenlenen etkinlikte Ocak ayında İran anlatılacak. Tanıtım, Turizm ve Otel İşletmeciliği programı doktora öğrencisi Fariba NAZARİ tarafından sözlü ve görsel olarak 14 Ocak, Cuma günü düzenlenecek. Bu kategoride önceki aylarda Uganda ve Kırgızistan anlatılmıştı.
Dergilere Makalelerin Önerilmesi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli: Sosyal bilimler alanında Eskişehir ve çevre illerdeki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora öğrencisi olanların katılımına açık olan bu etkinlikte Doç. Dr. Nazmi KOZAK, dergilere makale gönderimi öncesinde yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken konular üzerinde duracak.Etkinlik 17 Ocak, Pazartesi günü yapılacak.
Araştırma Paylaşımı Çalıştayı: Etkinlik, Doç. Dr. Nazmi KOZAK’ın yönetiminde, araştırma deneyimlerini paylaşmak isteyen Eskişehir ve çevre illerdeki üniversitelerde sosyal bilimler alanında yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilecek. Etkinlik, 19 Ocak, Çarşamba günü yapılacak.
Disiplinlerarası Turizm Çalıştayı: Etkinlik, Doç. Dr. Nazmi KOZAK’ın yönetiminde farklı akademik çalışma alanlarında Eskişehir içi ve dışındaki üniversitelerde akademisyen ve lisansüstü öğrenci olanların disiplinlerarası çalışma yürütmelerine ortam sağlanmak amacıyla düzenlenmektedir. Turizmle ilgili disiplinlerarası araştırma yapmak isteyen bütün akademisyen ve lisansüstü öğrencilerin katılımına açıktır. Etkinlik, 24 Ocak, Pazartesi günü düzenlenecek.
Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nde düzenlenen etkinliklerin toplu programına erişmek için bkz.

Prof. Dr. Ertuğrul ÇETİNER vefat etti..
Uzun yıllar Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ertuğrul ÇETİNER 09 Aralık 2011 tarihinde vefat etti. 1947 yılında Eskişehir'in İnönü ilçesinde doğan Prof. Dr. Çetiner, 1969 yılında Lisans, Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, İşletme ve Muhasebe Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmalarını 1977 yılında Roosevelt University'de (Chicago- ABD), doktora derecesiniise 1982 yılında işletme alanında Dokuz Eylül Üniversitesi'nden aldı. 1983 yılında Yrd: Doç. Dr., 1989'de Doçent ve 1995'de ise Prof. Dr. derecelerini alan Ertuğrul ÇETİNER, çalışma yaşamına Isparta Ticaret Lisesi'nde öğretmelik görevine atanarak başladı ve sırasıyla 1975'te Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, İşletme ve Muhasebe Bölümü Asistanı, 1978 yılında Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu, İşletme ve Muhasebe Bölümü Öğretim Üyeliği, 1980'de Ankara İ.T.İ.A. Bolu İdari Bilimler Yüksek Okulu, Öğretim Görevliliği, Öğretim Üyeliği ve Müdür Yardımcılığı, 1984'te Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Özel Müşaviri, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı, 1982'de Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, İşletme ve Muhasebe Bölümü, Öğretim Üyeliği ve Dekan Yardımcılığı, 1992'de Gazi Üniversitesi, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bölümü, Öğretim Üyeliği ve 2002'de ise Atılım Üniversitesi, İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, İşletme Fakültesi Dekanı, İşletme-Muhasebe Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, İşletme Bölümü Başkanı, Sürekli Egitim Merkezi Müdürü görevlerine atandı. Prof. Dr. Entuğrul ÇETİNER'in yayın listesi için bkz.

Anadolu Üniveristesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu konferansları..
Turizm Seminerleri dersi kapsamında Aralık ayı içerisinde Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda dört konferans verildi. Söz konusu konferansların konuları ve konuşmacıları şu şekildedir: 9 Kasım 2011: Murat YANKI (Hotel Şıra Sahibi- Kapadokya) "Türkiye'de şarapçılık ve şarap turizmi", 23 Kasım 2011: Şerif Yenen (TUREB İcra Kurulu Başkanı) ve İlker Ünsever (Turizm Hukukçusu) "Turist rehberlerinin hukuki sorunları", 30 Kasım 2011: Kaner Şanyüz (Turixng ve Otomobil Kurumu Turistik işletmeler Genel Koordinatörü) "TURİNG'in Türk turizmindeki önemi" ve 7 Aralık 2011: Levent Gülsoy (Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Genel Müdür Yardımcısı) "Türkiye'de Kongre turizmi".

Anadolu Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Koordinatörü Kenan Şanlıer vefat etti.
ANADOLU Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Koordinatörü, Hürriyet Haber Ajansı Eskişehir eski büro şefi Kenan Şanlıer vefat etti. 61 yaşındaki Kenan Şanlıer evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdi. Evli iki kız çocuğu babası Kenan Şanlıer 1949 yılında Erzincan'ın Refahiye İlçesi'nde doğdu. Şanlıer 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstütüsü'nü bitirdi. Şanlıer gazetecilik mesleğine 1975 yılında Eskişehir Gazetesi'nde başladı. Sırasıyla yeni Haber ve Son Olay gazetelerinde çalıştı. Hürriyet Haber Ajansı Eskişehir Büro şefliği görevinde de bulunan Şanlıer, Eskişehir Gazeteciler Cemiyi yönetim kurulu üyeliği de yaptı. Şanlıer, 1988 yılında Anadolu Üniversitesi'nde basın danışmanı olarak görev aldı. Aynı zamanda öğretim görevlisi olan Kenan Şanlıer bir süre Anadolu Üniversitesi Bayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini sürdürdü. Açıköğretim Fakültesi (AÖF) öğretim görevlisi olan Şanlıer, son olarak Anadolu Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü görevini de yürütüyordu. Kenan Şanlıer Eskişehir Gelişim Vakfı (EGEV) ile Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin (EFSAD) de kurucu üyesiydi

II. Uluslarararası VI. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sempozyumu..
II. Uluslarararası VI. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sempozyumu, 25-27 Mayıs 2011 tarihleri arasında Kuşadası'nda, Pine Bay tatil köyünde düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Resort dergisinin yeni sayısı çıktı..
Aylık Turizm ve Seyahat Dergisi Resort'ün Aralık 2010 sayısı geçtiğiimiz günlerde yayınlandı. Akdeniz Turizm İşletmecileri Biirliği ile Ekin Yayın Grubu'nun işbirliğinde hazırlanan ve yayınlanan derginin Aralık sayısında 2011 turizm sezonu ile ilgili olarak hazırlanan bir inceleme dosyşası yer alıyor. Dosyada, 2011 turizm sezonununda bütün değişkenlerin Türkiye lehine göründüğü ileri sürülüyor. Dergide ayrıca, turizm, otelcilik ve seyahat alt sektörleri ile ilgili olarak çexşitli yazı, değerlendirme ve analizler yer alıyor. Resort dergisini sanal ortamda okumak için tıklayınız.

"Güney Etiyopya'daki OMO Vadisinde Yasayan Kabileler" konulu fotoğraf gösterisi..
Eskişehir Fotoğraf Sanatçıları Derneği (EFSAD) üyesi Faruk BUDAK, 17 Aralık 2010 günü EFSAD'ta "Güney Etiyopya'daki OMO Vadisinde Yasayan Kabileler" konulu bir fotoğraf gösterisi yaptı..

Yalvaç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun adı değiştirildi..
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Yalvaç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'nun adının Yalvaç Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak değiştirilmesi; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 27/10/2010 tarihli ve 20011 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8/11/2010 tarihinde kararlaştırıldı.

TÜROFED Genel kurulu yapıldı..
Kısa adı TUROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu 3. olağan genel kurulu 20 Aralık 2010 tarihinde Ankara'da yapıldı. Yapılan seçimler neticesinde Ahmet Barut yeniden TÜROFED Genel Başkanlığı’na seçildi. Ahmet Barut’un üçüncü kez başkan seçildiği genel kurulda, başkan yardımcılığına Seçim Aydın, Gürel Aydın ve Osman Ayık seçildi. TÜROFED'in yeni yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: Ahmet Barut, Seçim Aydın, Gürel Aydın, Osman Ayık, Sururi Çorabatır, Gülçin Güner, Halil Özyurt, Tayyar Zaimoğlu, Zeynep Silahtaroğlu Baykal, Yavuz Torunoğulları, Haluk Beceren, Ahmet Tok, İlhan Açıkgöz, Mehmet İşler ve Şinasi Hurda.

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Aciklama: "Tamamlanan Tez Calismalari" ve "Devam Eden Tez Calismalari" bolumleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GUCLU NERGIZ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi "[email protected]" adresine gondermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin ozleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi'nin izleyen sayisinda yayimlanmaktadir.


Bayram AKAY
Konaklama Işletmelerinde Dış Kaynak Kullanımı: 4 Ve 5 Yıldızlı Kıyı Otellerde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Gürkan ALAGÖZ,
Otel İşletmelerinde Toplam Kalite Yönetiminin Uygulanabilirliği
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Seda AYDIN
Türkiye’de Üniversite ve Sektör Açısından Turizm Eğitimi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

Zafer ÇAMLIBEL
İş Güçlüğü Ve İş Değiştirme Niyeti İlişkişi: Konaklama İşletmelerinde Kadın Çalışanlar Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

Didar SARI
Konaklama İşletmelerinde Kriz Yönetimi: 2009 Küresel Ekonomik Krizine Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

Erkan GÜNEŞ,
Turizm Sektöründe Kümelenme ve Erzurum Bölgesi Kümelenme Potansiyeline İlişkin Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Ceren ULUER,
Bitlis İlinin Turizm Potansiyeli: Özel ve Kamu Örgütleri Üst Düzey Yönetici Kanaatlerine İlişkin Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2009

Hüseyin Murat YALÇIN,
Turizm Sektöründe Kariyer Sürdürme Eğilimi ve Kişililik İlişkisi
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Prof.Dr.Muhsin HALİS
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 2010

GOREVE ATANMA

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Faik KÜÇÜKTOPUZLU, 05 Eylül 2010 tarihinden itibaren Yesevi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi,Turizm Bölümünde görevlendirildi.

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından Dr. Tolga GÖK, aynı yüksekokulun Turizm ve Otel İşletmeciliği Pogramı'na Yardımcı Doçent olarak atandı.

YENI YAYINLAR

Konaklama Hizmetlerinde Kalite Yönetimi
Birinci Baskı
Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ (Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Editör)
T. C. Anadolu Üniversitesi Yayını, No: 2112, Açık Öğretiim Fakültesi Yayını, No: 1140
Eskişehir: 20x28 cm. 201 sayfa
ISNB: 978-975-06-0793-6