74 OTEL! 'BU OTELİN BENZERİ DÜNYADA YOK'

Antalya'nın Kepez İlçesi'nde yer alan eski Dokuma Fabrikası’nda müze temasıyla tasarlanan 74 Otel törenle hizmete açıldı.

74 OTEL! 'BU OTELİN BENZERİ DÜNYADA YOK'

Kepez Belediye Başkanı ve Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Dokuma Fabrikası’nda yapımı tamamlanan o dönemi birebir yansıtan 74 Otel'iniin açılış kurdelesini kesti. 

Tütüncü, 74 Otel’in vizyon bir proje olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:  “74 Oteline dönüştürdüğümüz misafirhane 1970’lerde yapıldı, Eskiden bekar işçilerin konakladığı bu bina, 1974’te misafirhaneye dönüştürüldü.  Bu binanın mimarisinde California, Los Angeles esintisi vardı. O zaman dedik ki, bu misafirhaneyi çok özel bir şehir oteline, zamanı 1974’te sabitlediğimiz bir otel haline getirelim. Misafirhanenin; kapısından içeriye girenlerin adeta bir zaman yolculuğundan geçtiği, nostaljik unsurlarla dekorasyonu yapılmış bir otelde yemek yediği ve konakladığı bir müze otel olmasını istedik.

YEŞİLÇAM TEMASINDA MÜZE OTEL

74 Otel’de, 1970’lerin ortalarında çekilmiş Yeşilçam filmlerinin tam da içerisinde kendinizi hissedeceksiniz.  1974 yapımı ‘Bak Yeşil Yeşil’ filminin çekildiği otelin iç kısım tasarımının aynısını 74 Otel’de yaptık.

74 Otel’inin her odasında Türkiye’nin 1970’li yıllarından sizi mutlu edecek, hatıralarınızla buluşturacak bir kesiti var. Harika bir mutfak var.  Burada 1970’lerin Antalya’sının yemekleri ikram edilecek. Çalışanlar da dönem kıyafetleri içerisinde olacak. Haftanın birkaç günü 70’li yılların canlı müzikleri yapılacak. 74 Otel’de, 365 gün boyunca 70’lerin ortasında güzel bir gün vaat ediyoruz. Burası  Özel günlerin kutlanabileceği eşsiz bir mekan olacak. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir proje yaptık. Amerika Florida da, 74 Otel’e benzer bir otel var. Ama o da tam bizim projemiz gibi değil.

BU OTELİN BENZERİ DÜNYADA YOK

Biz, dünyada eşi benzeri olmayan bir oteli, nostaljik ortamı meydana getirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Şehirler, hatıralara dönük bir tat ve bir dokuyla anlamlıdır. Kelimenin tam anlamıyla74 Otel’i, bir tat bir doku 20 odalı, 40 yataklı güzel, mütevazı bir şehir oteli 1970’ler Antalya’sından oldu.”

Başkan Hakan Tütüncü,  DokumaPark’a veda konuşmasını, “Dokuma’ya 10 yıl boyunca verdiğimiz emekler çok özeldi. Dokuma yerleşkesinin bundan sonraki yolculuğuna da aynı güzellikle devam etmesini diliyorum.” sözleriyle tamamladı.

Daha sonra, ‘Gözlerime Bak Antalya’ şarkısının eşliğinde 74 Otel’nin açılış kurdelesi kesildi.

Başkan Hakan Tütüncü, açılışın ardından davetlilere 74 Otel’ini gezdirdi.

Törene Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Mehmet Çivik, Cumhur İttifakı Kepez Belediye Başkan adayı Rıza Sümer, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  

OTELİN İSMİ!

Fabrikanın erkek çalışanlarının konaklaması için yapılan ve dönemin işletme Müdürü İ. Hakkı Akmil tarafından 31 Mayıs 1974’te misafirhaneye dönüştürülen bina, nostaljik bir otel haline getirildi. Binanın misafirhane yapıldığı tarihin hatırasına tesiste yapılacak projeye,  ‘74 Oteli’ adı verildi.

Otel projesi, binanın mimari yapısı bozulmadan, aslına uygun şekilde yapıldı. Otelin iç dekor tasarımında dönemin Yeşilçam Filmlerinin afişleri kullanıldı.

Misafirhanenin hatırasının yaşatılması amacıyla antik kırmızı tuğlalı iç duvarın bir bölümü de sergileniyor.  

74 Oteli, Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda proje ödülü kazandı.İnşaat alanı 1450 metrekare (m2) olan 74 Oteli’nin 10 bin m2 peyzaj alanı da bulunuyor.  Otel projesi kapsamında misafirhanenin 40 yataklı 20 odası, restaurantı, lobi-karşılama ve bekleme alanlarının mobilya ve tefrişatı 1974 yılları tarzında düzenlendi.  Koruma mantığı ile yapılan projede, mevcut eski yapının demir ve beton aksamları güçlendirildi.