3. ALTIN KAŞIK GASTRONOMİ ÖDÜLLERİ 10 OCAK 2022’DE SAHİPLERİNİ BULACAK

10 Ocak 2022’de dört farklı kategoride sahipleri ile buluşturacak.

3. ALTIN KAŞIK GASTRONOMİ ÖDÜLLERİ 10 OCAK 2022’DE SAHİPLERİNİ BULACAK

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği, Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni 10 Ocak 2022’de dört farklı kategoride sahipleri ile buluşturacak.

Alanının en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği’nin 2019 yılında onur ödülü vererek başlattığı Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, 2020 yılında sekiz dalda sahipleri ile buluşmuştu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid- 19 pandemisi sebebiyle gastronomi sektörünün olağanüstü bir dönemden geçtiğini göz önünde bulunduran dernek yönetim kurulu, 2020 ve 2021 yıllarına özel bir ödül formatı belirledi ve  “Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri”ni dört farklı kategoride vermeye karar verdi. Dört kategoride verilecek özel ödüller, 10 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşecek törende sahiplerini bulacak.

Pandemi Dönemi Özel Ödülleri

Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, Türkiye’de gastronomi alanında bir sivil toplum kuruluşunun başlattığı ve organize ettiği ilk ödül programı olma niteliğini taşıyor. Tamamen objektif  kriterler ile işleyen ödül sistemi, normal şartlarda sekiz kategorinin her biri için ön jürinin önerilerinin ana jüri tarafından değerlendirilmesi yöntemine dayanıyor.  

Küresel pandeminin sektör üzerindeki derin etkilerini göz önüne alarak 2020 ve 2021 senelerine özel olarak “Pandemi Dönemi Özel Ödülleri” verilmesini kararlaştıran Mutfak Dostları Derneği; 10 Ocak 2022 tarihinde, Jumbo’nun katkılarıyla düzenlenecek ödül töreninde dört farklı kategorideki kazananları açıklayacak.

Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri kategorileri şöyle:

1.         Pandemi Dönemi En İyi İş Modeli

2.         Pandemi Dönemi En İyi Sürdürülebilirlik Projesi

3.         Pandemi Dönemi En İyi İnovasyon Projesi

4.         Pandemi Dönemi İlham Verenler Özel Ödülü

Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri ile ilgili şunları söyledi: “Türk gastronomisine katkı sağlayan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek, onları motive ederek gastronomi dünyamızın çıtasının yükseltilmesine destek olmak amacıyla oluşturduğumuz Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’ni bu sene farklı bir formatta gerçekleştiriyoruz. Mart 2020 tarihinden itibaren hayatımızın her alanını etkileyen küresel pandemi sebebiyle sektör alışılmadık derecede zor bir dönemden geçti. Ödül programımız özelinde, bu olağanüstü durumu göz önüne almamak ve süregelen kriterlerle adayları değerlendirmek elbette mümkün değildi. Bu sebeple 2020 ve 2021 yıllarına özel olarak Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri’ni oluşturduk. Pandemi koşulları birçok açıdan yıkıcı olsa da, değişimin hayatın her alnına sızması ve farklılaşan ihtiyaçlar inovasyon tohumlarının hızla yeşerdiği bir ortam oluşturdu. Öte yandan, dünyanın geleceğine dair endişeler artarken, sürdürülebilirlik bakış açısının toplumsal olarak hızla içselleştirilmeye başlandığını gözlemledik. En sıkıştığımız noktada yeni iş modelleri, hayranlık uyandıran inovatif ürünler ve projeler yeşerdi. Tüm bu düşüncelerden hareketle biz de, Altın Kaşık Pandemi Özel Ödülleri’ni olağanüstü zor şartlarda çalışmalarını başarıyla sürdüren, bize umut ve ilham veren kişi ve kuruluşlarla buluşturacağız. İçinden geçmekte olduğumuz bu dönemde başarı hikayelerinin ön plana çıkarılmasının her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Öyle sanıyorum ki sonuçlar bu kez, sadece kazananlara değil tüm sektöre moral ve motivasyon kaynağı olacaktır.”