2023:TÜRKİYE'DE TURİZMİN ŞANSLI YILI MI?

Setur Turizm Operasyon Direktörü Oktay Temeller yaptığı açıklamasında “2023: Türkiye’de Turizmin Şanslı Yılı Mı?” sorusunu yanıtladı.

2023:TÜRKİYE'DE TURİZMİN ŞANSLI YILI MI?

Temeller şu değerlendirmelerde bulundu: “Son dönemde Türkiye’ye yurtdışından büyük bir ilgi olduğunu ve rezervasyonların oldukça yoğun şekilde gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Özellikle Avrupa’da yaşanan gelişmeler neticesinde gelen ziyaretçilerin sayısında önemli bir artış bulunuyor. Öte yandan yurt içinde fiyatların sezon içinde daha da yükseleceği düşüncesi ile daha önce erken rezervasyonu tercih etmeyen tatil severler de dahil olmak üzere bu sene erken rezervasyona yoğun bir ilgi olacağını düşünüyoruz. Erken rezervasyonun, toplam satışlar içerisinde payının yüzde 50-55 seviyesine ulaşacağını, geçen yıla kıyasla yüzde 10’lara varan bir artış göstermesini öngörüyoruz. Setur olarak, yüzde 50’lere varan erken rezervasyon indirim kampanyamızla tatil severleri hayallerindeki tatile ulaştırmayı arzuluyoruz.”

Erken rezervasyonun yanı sıra konaklama kapasitelerinin kullanımı ile ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Temeller: “Mevcut kontratlara baktığımızda örneğin Bodrum ve Çeşme’de toplam kapasitenin en az yüzde 50’sinin Türk konuklara ayrıldığını görüyoruz. Bu noktada konaklama kapasiteleri yerli ve yabancı konuklara dengeli ve verimli bir şekilde kullanılırsa 2023’ün turizm sektöründe Türkiye’nin şanslı yılı olabileceğini ve turizmde fark yaratabileceğimizi düşünüyoruz.”

*“Müşteri memnuniyetinde sektör birinciliği, bağımsız araştırma şirketi SIA Insight’ın Eylül-Ekim 2022 döneminde 1.507 katılımcı ile, kantitatif araştırma yöntemleri kullanılarak 9 turizm acentesi üzerinden değerlendirilen müşteri memnuniyet araştırmasının toplam memnuniyet endeksi sonucuna göredir. Bu sonuca göre Setur, 2020 yılından bu yana üç yıldır müşteri memnuniyetinde kesintisiz lider konumda yer almaktadır.”