BÖLGE PLANI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ALANYA'DA DEVAM ETTİ

BÖLGE PLANI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ALANYA'DA DEVAM ETTİ
BAKA Yatırım Destek Ofisi  Koordinatörü Alaaddin Özyürek açılışın ardından yaptığı kısa değerlendirmede, “Daha önceleri Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan bölge planlarının yerelde hazırlanması ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bölge planları yatırım ve teşvikler konusunda en önemli referans olarak kabul edilecek. Teşvik kararnamesi hazırlandı. Buna göre artık Ankara’ya gitme mecburiyeti kalmadı. Kalkınma ajansları bu konuda da yetkili kılınıyor. Açıkçası kalkınma ajansları bu noktada daha aktif olacak ve bölgenin en etkin kurumları arasında yerini alacaktır. ” dedi.

Daha sonra söz alan Kaymakam Hulusi Doğan, BAKA’nın çalışmalarından övgüyle söz etti. BAKA’nın uzman kadrosunun bölgenin planlanması konusunda yaptığı çalışmalara Alanya olarak katkı yapmak gerektiğini söyleyen Doğan, bölge planlaması yapılırken: “Gazipaşa Havalimanı, Akdağ Kayak Merkezi, Golf Alanlarının faaliyete geçirilmesi, tarihi ve kültürel alanların turizme kazandırılması, Antalya – Alanya arasında raylı sistem, düzenli bir ulaşım sistemi, doğalgazın Alanya’ya getirilmesi, hallerin birleştirilmesi ve uluslar arası standartlara getirilmesi konularının da bu planda yer alması gerektiğini söyledi.

Milli Parklar Müdürü Mevlüt Kodal ise kıyı erozyonuna dikkat çekti. Kumsaldaki kayaların kırılması ile plajlardaki kumların yok olmaya başladığını söyleyen Kodal, farklı yöntemlerle plajlardaki kayalaşmanın önüne geçilebileceğini bu konuda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bir raporu olduğuna işaret etti. Kodal, çevre kirliliği ve Gazipaşa Havalimanı’nda uçuşlara engel olduğu söylenen dağın kodunun düşürülmesi konusunda da görüşlerini dile getirdi.
İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur ise, Alanya’da bazı bölgelerde ve sahillerde güvenlik kamerası olmadığını, BAKA’nın bu konuda bir proje çalışması yaparak, bölge güvenliğine katkı yapmasını beklediklerini söyledi.

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş  da, şehrin acilen master plana ihtiyacı olduğunu söyledi. Alanya’da 16 belde belediyesinin iç içe olmasının planlamada ciddi sorunları getirdiğine işaret eden Akbaş, “Şu anda 5  belediyeyi birleştirdik ve ortak hareket şansını arttırdık. Yetki sorunu olmaması için sağlıklı bir master plan hazırlanmalı” dedi.
BAKA Yatırım Destek Ofisi  Koordinatörü Alaaddin Özyürek, toplantıda elde ettikleri fikirleri derleyeceklerini ve 2013 yılında tamamlanacak olan Yeni Bölge Planını oluşturacaklarını söyledi.