2. TÜRSAB TURİZM KONGRESİ, ANTALYA’DA BAŞLADI!

Sektörün geleceğine ışık tutmak, iletişim ve dayanışmayı artırmak amacıyla düzenlenen 2. TÜRSAB Turizm Kongresi, Antalya’da başladı.

2. TÜRSAB TURİZM KONGRESİ, ANTALYA’DA BAŞLADI!

Törene TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Onursal Başkanı Talha Çamaş, Milletvekilleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Heyeti, Başkonsoloslar, yabancı misyon temsilcileri, profesörler, sektör paydaşları, seyahat acentası temsilcileri ve basın mensupları katılım gösterdi.

Açılış töreninde TÜRSAB’ın son bir yıl içinde yaptığı faaliyetleri içeren bir video gösterimi yapılırken, açılış konuşması yapan Firuz Bağlıkaya, seyahat acentalarının ve onların meslek örgütü TÜRSAB’ın turizm sektöründeki önemine vurgu yaptı.

Başkan Bağlıkaya yaptığı konuşmasında, turizmin barışa ihtiyacını olduğunu söylerken“ Turizmin ekonominin çarklarını döndüren, 50’den fazla sektörü harekete geçiren, döviz girdisi sağlayan, istihdam oluşturan yapısı ile tüm dünyada bacasız sanayi olarak adlandırılması sebebiyle uluslararası rekabet bakımından da öne çıkan sektörlerin başında geldiğini ifade eden Bağlıkaya, turizmin barışa, barışın turizme ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı ve “Turizm – kamu  ve sektörün bazı aktörlerince öncelikle ekonomik bir faaliyet olarak ele alınsa da turizmin toplumların birbirini anlama ve farklılıklarına saygı göstermelerine katkısı  en az ekonomik katkısı kadar değerlidir önemlidir.  Turizmin barışa, barışın turizme ihtiyacı var.”

Türkiye’nin en köklü turizm meslek örgütü olmanın getirdiği sorumlulukla sektörümüze değer katan etkinlik ve organizasyonları düzenlemeyi kendimize görev biliyoruz!

Turizmin dünyayı korumanın en etkili faaliyetlerinden biri olabileceğine işaret eden Bağlıkaya, ‘Bunun için turizme sadece döviz, gelir ve sayılar üzerinden bakamayız. Dünyayı yaşanılmaz kılan savaş ve çevre felaketleriyle mücadelede turizmden yararlanmak gerekir.” diye belirtti ve kongrede turizme farklı bakış açıları katmayı hedeflediklerini söyledi.

Dünya turizminin bir yandan teknoloji alanındaki gelişmeler, çevre odaklı endişelerle yeni bir boyuta taşınırken diğer yandan da ülkelerin ekonomileri açısından çok daha önemli hale geldiğine dikkat çeken Bağlıkaya şöyle devam etti: “Turizmin gelişimi için birçok ülke özel önlemler alıyor. Dünya genelindeki tüm destinasyonlar bir yandan daha çok turist ağırlamak, daha çok turizm geliri elde etmek için hiç olmadığı kadar büyük bir çaba içine girerken diğer yandan sürdürülebilirlik konusunda önlemler alıyor. Bu keskin rekabet ortamında ayakta kalabilmenin ötesinde pazar payını artırabilmek ve sürdürülebilir bir turizm yapısı oluşturmak içinse yeni stratejiler geliştirmek, hedef odaklı planlamalar yapmak  ve ortak aklı hakim kılmak özel bir anlam taşıyor. TÜRSAB olarak biz de bu perspektiften hareketle yarım asrı aşan geçmişimiz ve Türkiye’nin en köklü turizm meslek örgütü olmanın getirdiği sorumlulukla sektörümüze değer katan etkinlik ve organizasyonları düzenlemeyi kendimize görev biliyoruz.”

Firuz Bağlıkaya konuşmasında dünya turizmindeki yarışta öne çıkabilmek için mevcut başarıları sağlayan yapı ve kurumları korumanın ötesinde güçlendirmenin de ayrı bir öneminin olduğunu vurguladı. Türkiye’nin dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olmasında seyahat acentalarının büyük katkılarının olduğunu ifade eden Bağlıkaya, “Turizm, seyahatin organize halidir. Seyahat acentaları seyahati gerekli ve mümkün kılan, organize edenler olarak turizmin asli unsurlarıdır. Bizleri yok saymak turizmi yok saymaktır. Bizlerin yok olacağını düşünmek turizmin yok olacağını düşünmektir. Bu nedenle biz var oldukça turizm, turizm var oldukça seyahat acentaları olacaktır. Seyahat acentaları var oldukça onların meslek örgütü TÜRSAB da var olacaktır.” diye konuştu.

Firuz Bağlıkaya, turizm paydaşları arasındaki iş birliği olanaklarının artırılması, birlik ve beraberliğin öne çıktığı bir yapının sürdürülmesinin Türk turizminin geleceği için en önemli güvenceyi oluşturduğunu belirtti ve “Meslektaşlarımızdan aldığımız destek ve gösterdikleri birliktelik de sektörümüzü geleceğe güvenle taşımak konusunda sergilediğimiz mücadele konusunda bizlere büyük güç veriyor.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Turizm güvene ve mutluluğa dayanır!

2.TÜRSAB Turizm Kongresi kapsamında düzenlenen 'Hayatın Hakkını Vermek' paneli, Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın moderatörlüğünde, Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş'ın katılımıyla gerçekleşti. Panelde 21. yüzyılda yaşanan krizlere değinen Baltaş, toplumda yaygın olan karamsarlık ve dünyanın kötüye gittiği yönündeki algıya yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Konuyu turizm çerçevesinde de değerlendiren Baltaş, "Turizm güvene ve mutluluğa dayanır. Turizm işi mutluluk işidir." ifadelerini kullandı.

“2024’te Başımıza Neler Gelecek”

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Eker’in moderatörlüğünde düzenlenen “2024’te Başımıza Neler Gelecek” başlıklı panelin konuşmacısı Ekonomi Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz oldu. 

Konuşmasında küresel ekonomideki gelişmeler ve Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunan Oğuz, dünyada yaşanan krizler ve değişimler, yeni nesil turizmci nitelikleri, turizm kaynakları ve çeşitliliği konuları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

'2024 YILI DÜNYA TURİZMİ: Rekabetin Yeni Kuralları'

Kongrenin ilk günü '2024 YILI DÜNYA TURİZMİ: Rekabetin Yeni Kuralları' paneliyle son buldu. TÜRSAB Onursal Başkanı Talha Çamaş'ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde ICCA Avrupa Bölge Direktörü Efi Koudeli, GAINING EDGE Analiz ve Araştırma Direktörü Milos Milovanovic ve UNTWO Teknik İş Birlikleri Direktörü Jaime Mayaki konuşmacı olarak yer aldı. 

Panelde konuşmacılar, dünyada turizm endüstrisinin değişimi, turizmde yeni trendler, pandeminin turizm sektöründe dijitalleşme sürecine etkileri, kongre turizmi ve sürdürülebilir turizmin önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmaların ardından Bağlıkaya, kongre sponsorlarına plaket takdiminde bulundu.