15. ULUSLARARASI KEMER SUALTI GÜNLERİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


15.Kemer Sualtı Günleri açılış töreni yapıldı.İZLEYİN!...

15. yıla özel hazırlanan pasta kesilirken, açılışa Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Selçuk Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hakan Öniz, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yüksel, KETAV ( Kemer Tanıtım Vakfı ) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer Sualtı Günlerinin isim babası ve kurucusu Aydın Aytuğ ile 6 ülkeden 100’e yakın sualtı sevdalısı ve profesyonel katıldı.

Selçuk Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hakan ÖNİZ yaptığı konuşmaında açılaşa gelen konuklara teşekkürlerini sunarken “Bu yıl 15. Yılımızı kutluyoruz. Şu an Selçuk Üniversitesi dünyada sualtı arkeolojisinde adı en çok duyulan üniversite”dedi.Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut , “ iyi ki Kemer’deyiz!”

Etkinliğe katılan Selçuk Üniv. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut ise yaptığı konuşmasında “15 ay önce ilk defa Rektör yardımcısı olarak atandığımda araştırma merkezlerimizin listesi geldi önüme. Baktım Kemer sualtı Araştırma merkezini gördüm. Ne işimiz var Kemer’de diye? sordum. Malum biz Üniversite olarak Anadolu’nun ortasındayız. Hakan Öniz hocamızla görüşmemiz ve yaptığı güzel çalışmaları gördükten sonra iyi ki Kemer’deyiz dedik. Sadece Kemer’de değil, dünyanın her yerinde olmamız lazım diye düşünüyorum. Büyük emeklerinden dolayı Hakan hocama çok teşekkür ediyorum” dedi.Kaymakam Feslihan, “ Kemer özellikle sualtı arkeolojisi alanında önemli bir lokasyon haline geldi”

Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan ise Kemer’in sualtı arkeoloji alanında önmeli bir lokasyon haline geldiğini ifade ederken “Bugün burada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Sadece ilçemiz ve bölgemiz için değil insanlık tarihi için atılmış önemli bir adım. Arkadaşlar beni de ziyarete geldiklerinde böyle bir program tertip ettiklerini söylediler. Bende çok heyecanlandım. Bu senede 15. Sini gerçekleştiriyorlar. Kapsamlı bir program. Bende Kemer’e ilk geldiğimde su altı arkeolojisi ile tanıştım. Daha öncesinde arkeoloji bize aşina gelen kavramlardı ama sualtı arkeolojisi çok yeni bir kavramdı benim için. Hakan hocamızın çalışmaları beni oldukça etkiledi. Geçtiğimiz aylarda da yapılan bir uluslararası toplantıda Kemer’de ev sahipliği yaptık. O toplantıda edindiğim izlenim Kemer’in özellikle sualtı arkeolojisi alanında önemli bir lokasyon haline geldiğidir ”dedi.KETAV Başkanı Yorulmaz “ Hem denizlerimizi korumak hem su altındaki değerlerimizi korumak hepimizin görevi”

KETAV ( Kemer Tanıtım Vakfı ) Başkanı Volkan Yorulmaz ise yaptığı konuşmasında “Kemer’in sualtı güzelliği yadsınamaz derecede büyük. Bu kadar çalışma yapılmış olmasına rağmen daha yeteri kadar ön planda olmadığı kanaatindeyim. İnşallah bunu daha da geliştirerek daha ileriye götüreceğiz. Dolayısı ile bu manada hepimize büyük iş düşüyor. Hem denizlerimizi korumak hem su altındaki değerlerimizi korumak hepimizin görevi. Dolayısı ile turizm açısından önemli bir parayı da denizlerimizden kazandığımızı varsayarsak bunun önemi daha da ortaya çıkıyor. Bu sorumluluk bilinci ile hareket etmemiz gerekiyor. Selçuk Üniversitesinin buraya gelmesi ve bu merkezi kurması önemli bir hareketti. Unesco’nun da buraya göstermiş olduğu değer bunu perçinledi. Selçuk Üniversitesine çok teşekkür ediyorum. Turizmde hepimiz çok iyi biliyoruz ki zor günler geçiriyoruz. Bu bakımdan alternatif turizmin önemi daha da önem kazanıyor” diye konuştu.İsim babası duayen turizmci Aydın Aytuğ “Güzel şeyler oluyor!”

KETAV Kurucularından ve Kemer Sualtı Günlerinin isim babası ve kurucusu Aydın Aytuğ da b,r konuşma yaparak “ Bu işe başladığımız ilk yıldan bu yıla kadar güzel şeyler oldu. Bu merkez Kemer’e kazandırıldı, teknemiz oldu. Güzel şeyler oluyor. Ama bunlar kafi değil. Hakan Özniz hocamla daha ileriye gideceğimiz yeni projelerimiz olacak” dedi. 

Kemer Sualtı etkinliğine katılan 6 ülkeden 100’e yakın sualtı sevdalısı ve profesyonel, en iyi fotoğraf ve görüntüyü çekebilmek için 2 gün boyunca Kemer’in eşsiz sualtında çekimler yapıp dereceye girmeye çalışacaklar. Etkinliğe Eski Bakan Kürşat Tüzmen, Sualtı Fotoğrafçısı Tahsin Ceylan, Unterwasser ve Tauchen Magazin Editörü Timo Dersch, Belgrad Sualtı Festivali Başkanı Kamran Kamami gibi önemli isimlerin yanında çok sayıda akademisyen katılacak..