'YÜKSEK KİRALAR SEKTÖR ÇALIŞANLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR!'

Halil ÖNCÜ ( ANTALYA ) - Limak Hotels Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, gündemi değerlendirirken son aylarda özellikle Antalya’da artan kira fiyatlarının en çok personeli etkilediğini belirtirken, turizm personelinin artan kira fiyatları nedeniyle işlerinden ayrılmayı, daha uygun kiraları bulunan kentlere gitmeyi düşündüklerini, bu durumun da sektörü istihdam konusunda etkilemekte olduğunu söyledi.

'YÜKSEK KİRALAR SEKTÖR ÇALIŞANLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR!'

Personel bulmakta her geçen gün daha da çok sıkıntı yaşıyoruz!

Hakan Saatçioğlu yaptığı açıklamasında “En büyük sıkıntımız maalesef son bir buçuk yıldan beri özellikle Ukrayna-Rusya savaşından sonra Antalya’daki kira fiyatlarının  inanılmaz bir şekilde artmış olması. Konut sahiplerinin konutlarının değerlerinin artması bir taraftan güze ama bu durumdan en büyük muzdarip olan bizim personelimiz oluyor. Şu anda almış oldukları maaş , sektörde olması gereken maaşlar. Ama o maaşlar maalesef ev kiralarını yeteri kadar karşılamaması son derece üzücü. Her gün aynı dertle aynı mutsuzlukla karşılaşıyoruz. Tabi bunu tek bir şekilde çözme şansımız var. Maaşlara çok ciddi anlamda zamlar yapılması gerekiyor. Ama bunun da bir sonu yok. Yani kiralar bu şekildeyken, iki ay, üç ay sonra ne olacağını da kestirmiyoruz. Sektörde çalışan birçok personelimi ayrılmayı düşünüyor. Daha uygun kiraları olan kentlere taşınmak istiyorlar. Çünkü oradaki kiralar daha uygun olduğundan dolayı oralarda hayatlarını sürdürmek istiyorlar. Daha aza maaş alalım ama hiç olmazsa kiralarımız daha uygun makul olur diyorlar. Tabi bizde sektörde personel bulmakta her geçen gün daha da çok sıkıntı yaşıyoruz. Birçok meslektaşımız da görüştüğümüzde de herkes aynı şeyleri söylüyor. “ diye konuştu.

Lojman kapasitesini arttırmayı düşünüyoruz!

Hakan Saatçioğlu, bu Rumlar ilgili Limak Hotels olarak lojman kapasitelerini arttırmak için çalıştıklarını da belirtirken “Şu anda bizim otellerimizin lojmanları var. Bu lojmanların kapasitelerini arttırmaya çalışıyoruz. Daha fazla nasıl personelimizi kendi bünyemize çekeriz, nasıl onların yüklerini hafifletebiliriz , onlar ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Her otelimizde yaklaşık 150 kişilik lojman kapasitemiz var ama bu yetmiyor. Bunu ilaveten % 100 arttırmayı düşüyoruz. Hatta çalışanın sadece kendisinin değil ailesinin de birlikte kalabileceği 1+1 tarzı lojmanlar düşünüyoruz şu anda. “dedi.

İç pazarsız otelcilik olmaz diye düşünüyoruz !

Hakan Saatçioğlu iç pazardaki gelişmeleri de değerlendirirken “İç pazar’da seçimin olması aynı zamanda üstüne bir de depremin olmuş olması çok ciddi anlamda sektörü dara soktu. Şu anda iç pazarda, ön rezervasyonlarımız, nerden baksanız yaklaşık % 20-25 oranında geçen senin altında seyrediyor. Hali vakti yerinde olan insanlarımız şu anda aldığımız bilirle göre yurt dışı tatilini tercih ediyorlar. Seçimden sonra iç pazarın hareketleneceğini düşünüyoruz. Şu anda gelen rezervasyonlar da zaten seçimden sonraya olan rezervasyonlar. Umutla bakıyoruz. Ama yurt dışı pazarı umduğumuzdan çok çok daha iyi gidiyor. Onu bir şekilde telafi edeceğiz ama tabii ki her zaman söylüyoruz, iç Pazar bizim can simidimizdir. İç Pazar otellerimizde mutlaka belirli oranda olması gerekiyor. Otellerimiz de bunun çok iyi şekilde farkındalar ve biliyorlar. Bu konuda da tüm meslektaşlarım iç pazarın yüksek seyretmesi için ellerinden geleni yapacaklar. İç pazarsız otelcilik olmaz diye düşünüyoruz” diye konuştu.