YOLCULARIN % 40'I KİLOYA GÖRE ÜCRETLENDİRMEYE KARŞI

Yolcuların kilosuna göre yapılan bir ücretlendirme modeliyle havayollarının daha uygun fiyatlar sunabileceklerini ve karbon salınımını azaltarak çevre kirliliğinin önlenebileceğini söyleyen Norveçli ekonomist Dr. Bharat P. Bhatta’nın önerisi, seyahatseverlerin bir kısmının hoşuna gitmemişe benziyor.
Avrupa’nın en çok kullanılan uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner’ın, 1000’in üzerinde seyahatsever ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre; seyahatseverlerin %41’i kiloya göre farklı fiyat uygulamasının ayrımcılık olacağını belirterek, bu tür bir ücretlendirmeye karşı çıkıyor. Havayollarının yolcuları kilolarına göre farklı ücretlendirmeye tabi tutabileceğini belirten katılımcıların, % 71’i ise kilolu yolcuların ancak birden fazla yer kaplamaları durumunda ek bir ücretlendirmeye tabi tutulabileceğini söylüyor.

Diğer yandan, Pasifik adalarında faaliyet gösteren Samoa Havayolları, “dünyada ilk” olarak adlandırdığı kilo bazında ücretlendirmeye başladığını, Hindistan Havayolları ise 40 yaş ve üstü kabin görevlilerinin yüksek kilolu bulunmaları halinde uçuşlara katılmayacaklarını duyurmuştu.

Konuyla ilgili olarak Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök “Uçak yakıt fiyatlarının yüksek maliyeti nedeniyle bu önerinin ortaya atılması aslında pek de şaşırtıcı değil. Havayolları yakıt maliyetini iyi planlamak durumunda ancak bu tarz bir model yolcuların beklentileri ve hassasiyetleri de göz önünde tutularak incelenmeli. Birçok yolcu bu tarz bir fiyatlandırma modeline tepki gösterebilir.” dedi.