YERLİ TURİST, BU YIL TATİLE 4 MİLYAR TL. HARCAYACAK

Bu yıl, yurtiçinde Antalya başta olmak üzere Ege sahilleri ile kültür turizminde Karadeniz ve GAP bölgelerini tercih eden yerli turist, yurtdışında ise rotayı Kuzey Kıbrıs, Paris ve Barselona’ya çeviriyor.

Erken rezervasyonda %42 artış var

Erken rezervasyonda bu yıl, bir önceki yıla göre, ortalama %42 artış olduğunu kaydeden Touristica Seyahat Acentası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Temel, şunları söyledi:

“Erken rezervasyonda, marka otellerde %50’ye varan indirimler, tatilciyi memnun ettiği için talep her geçen yıl katlanarak devam ediyor. Bir de, satın aldığı tatil paketini iptal etme durumunda kalabilecek kişilerin, erken rezervasyon sigortasıyla parasının tamamını geri alacak olması, erken rezervasyona olan talebi arttırıyor. Misafirlerin yaklaşık %50’si, 15 TL olan erken rezervasyon sigortasını yaptırmaktadır” dedi. 

Dinamik erken rezervasyon kampanyalarının bazı tesislerde Haziran ayına kadar süreceğini anlatan İbrahim Temel, bu yıl turizmcinin yüzünün güleceğini belirtti. 

Kültür turizmine olan talep, %400 arttı

Karadeniz ve GAP bölgeleri kültür turizmine olan talebin yaklaşık %400 artış yaşadığına işaret eden İbrahim Temel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Otobüs ağından daha geniş, havayolu ağına sahip olmamız, kültür turizmine olan talebin katlanarak büyümesini sağlıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon gibi birçok şehrimizden uçaklı kültür turları düzenliyoruz. En yoğun ilgi, Karadeniz bölgesine ve ardından GAP bölgesine gerçekleşiyor” diye konuştu.

Yurtdışı tatilini şansa bırakmayın

Yurtdışı tatili planlayan yerli turistin, kötü sürprizler ile karşılaşmamak için, turu satın aldığı sırada, konaklayacağı otel ve havayolu firmasını öğrenmesi gerektiğinin altını çizen İbrahim Temel, şunları kaydetti:

“Direk fiyata odaklanıp, ucuz yurtdışı tatil turu satın alanlar, yurtdışına çıktıkları an, ceplerinden 2 veya 3 kat, daha fazla para ödeyebiliyor. Yurtdışı turu satın alacak kişilere tavsiyemiz, aldıkları turu dikkatli incelemeleri ve turu satın alırken kalacağı oteli ve havayolu firmasını öğrenmeleridir” şeklinde konuştu.

Yerli turistin 2014 yılı tahmini tatil tercihi 

%50 İç pazar (Akdeniz, Ege, diğer bölgeler)

%10 Yurtdışı turu 

%10 Kültür turu

%25 Kuzey Kıbrıs

%5   Cruise turu