''YEREL YÖNETİMLER AĞAÇLANDIRMA HİZMETLERİNİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ''

Bu ağaçlar zaman içinde uzayarak hiçbir özelliği kalmamakta, ancak başınızı kaldırdığınız takdirde kuş teleki ve yelpaze şeklindeki dal ve yaprakları görebilmekteyiz. Bu alışkanlık maalesef turistik otellere de yansımıştır. Dubaileşme kompleksinden midir, neden olduğu anlaşılamayan bu uygulamalar maalesef yaygın bir şekilde sürüp gitmektedir.

 
Oysa ki şehir görselliktir. Şehre gelen yerli veya yabancı turist yada yaşayan insanlar yeşili hoş kokuyu ve gölgeyi istemektedir. Bu nedenle yerel yönetimler şehircilik anlayışlarında ağaçlandırma hizmetlerini ciddi olarak gözden geçirmeleri gerekmektedir. Ağaçlandırma yapılırken çiçek açan ve şehre parfüm sıkılmış gibi kokular veren ağaçlar tercih edilebilir. Örneğin Ihlamur, top ve salkım akasya’da dönemsel olarak çiçek açtığı için şehrimiz her mevsim güzel kokulara bürünecektir. Ayrıca top akasyanın sivrisinekleri kovma gibi bir özelliği de mevcuttur. Turunç ağaçlarının da güzel kokusunu unutmamak gerekir.
 

Yerel yönetimlerin ağaçlandırma hizmetlerini yaparken aşağıdaki hususları dikkate almalarında yarar vardır. Ağaçlandırma çalışmalarında,

 
a. Şehre güzel koku, yeşil renk ve gölge veren ağaçlar tercih edilmelidir.

b. Özellikle ana arter ve caddelerde yolu her iki yandan saracak şekilde gölgelendiren büyük ağaçlar dikilmelidir.

c. Kesildiği zaman yakacak olarak dahi kullanılamayan, görsel güzelliği, gölgesi ve kokusu olmayan palmiye ve hurma ağacı dikimlerinden derhal vazgeçilmeli, geniş yapraklı ağaçlara yönelmelidir.

d. Şehirde ağaçlandırma yapılırken şehir mimarları ve peyzaj mimarlarından yararlanılmalıdır. 

e. Ağaçlandırma hizmetlerinin altyapı çalışmaları ile birlikte koordineli şekilde yapılması gerekmektedir.
 

Parfüm sıkılmış gibi güzel kokan, gölgeli, ağaçlarla dolu şehirlerimiz ancak yerel yönetimlerin ağaçlandırma hizmetlerini yeniden gözden geçirmelerine bağlıdır. "dedi.