YENİ TURİZM KORİDORU AYAŞ-SAPANCA İPEKYOLU TARİH CANLANACAK

YENİ TURİZM KORİDORU AYAŞ-SAPANCA İPEKYOLU TARİH CANLANACAK
Yeni rota, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Roma yolunun geçtiği, Kral yoluna ev sahipliği yapan ve hepsinden önemlisi İpek Yolu’nun ana kara güzergâhlarından olan Ayaş-Sapanca hattından oluşuyor.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) Ankara ile İstanbul arasındaki en kısa, en eğlenceli alternatif olma özelliğini de taşıyan yolun yeniden canlandırılması için hazırladığı turistik haritalar, turizm rehberleri, afiş ve panolar görücüye çıkıyor.

Tarih ve Kültür Yaşatılarak Korunuyor

Selçuklu, Osmanlı ve erken cumhuriyet dönemlerinin kültürü, mimarisi ile ahilik gibi geleneklerinin hala yaşadığı koridor, yerli ve yabancı seyyahları yepyeni bir keşif için bekliyor. İyileştirilen ulaşım altyapısı seyahati hızlandırırken, korunan ve restore edilen eserler, geleneksel mutfağı ve el sanatları gezginlerin tarihi yaşamasını sağlıyor. Taraklı’nın cittaslow – yavaş kent ünvanını alması, Mudurnu’nun ise UNESCO Kültür Mirası geçici listesine girmesi Ayaş – Sapanca İpekyolu’nu taçlandırıyor.MARKA – ANKARAKA – İPEK-BİR ARASINDA KAPSAMLI İŞBİRLİĞİ

Türkiye Turizm Stratejisi ve Doğu Marmara ve Ankara Bölge Planları’nda yer alan ve Ayaş – Güdül – Beypazarı – Nallıhan – Mudurnu – Göynük – Taraklı – Geyve – Sapanca ilçelerini kapsayan hat kültür ve turizm koridoru olarak belirlenmişti.

2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca başlanan çalışmalara Doğu Marmara (MARKA) ve Ankara (ANKARAKA) Kalkınma Ajansları ve İpekyolu Belediyeler Birliği (İpek-Bir) tarafından devam edilmiş ve 2011 Aralık’ında Abant’ta yapılan geniş katılımlı çalıştayın ve yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren final raporu ve eylem planı hazırlanmıştı.

İmzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde kimlik ve tanıtım malzemelerinin yanı sıra hazırlanacak tanıtım filmi, katılım sağlanacak turizm etkinlikleri ve sosyal medya çalışmaları ile koridorun bilinirliği arttırılacak. Standart tabelalar, alan yönetim planlamaları, altyapı yatırımları ve kentsel estetik rehberleri ve akademik çalışmalar ise koridorun Avrupa’daki rakipleriyle yarışır hale gelmesi amaçlanıyor.

TEMEL SEKTÖR TARIMDAN TURİZME KAYACAK

Bu çalışmayla ana ulaşım bağlantıları, il merkezlerinden uzak kalan ve ekonomisinde tarımın ağırlıklı olmasından ötürü hak ettiği seviyeye gelemeyen ilçelerin ekonomisinin turizmle yepyeni bir çehreye kavuşması, böylelikle gençlerin göçünün önlenmesi ve ilçelerin tarih boyunca olduğu gibi yeniden önemli birer ticaret merkezi olma yönünde yol almaları hedefleniyor.