UYGUN TATİL PAKETLERİYLE TALEPLER YÜKSELDİ

1966 yılından beri turizmde faaliyet gösteren Tura Turizm, her yıl yaklaşık 1 milyon turistin Türkiye'yi ziyaret etmesini sağlıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa kentinde düzenlenen Tura Turizm 2014 Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Tura Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kemal Öner, özellikle büyük gezici gemilerin  turizmde güçlü olduklarını, büyük gezici gemilerle ile Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 65'inin kendileri tarafından ağırlandığını dile getirdi.

Türkiye'den de yurtdışına paket turlar sattıklarını ifade eden Öner, son dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin Türklerin yurtdışı planlarına olumsuz yansıdığını kaydetti. Kurun yükselişiyle beraber siyasi belirsizliğin sektörü negatif etkilediğini aktaran Öner, "İşimizin yaklaşık yüzde 55'ini yurtdışından gelen turistler, geri kalan da buradan yolladıklarımız oluşturuyor. Şu anda erken rezervasyonlarda geçen seneye göre yüzde 40’lık bir düşüş var. Bizler tur paketi alacaklar için kuru sabitliyoruz, çeşitli kampanyalarla zengin seçenekler sunuyoruz ya da taksit imkanları sunuyoruz. Fakat bu belirsizlikler insanlarda tatile gitme algısını, isteğini ve merakını yok ediyor. Sonuçta tatile gitme isteği insanların hayalleriyle oluşan bir şey" dedi.

Yaşanan sıkıntıları aşmak için seçenek yelpazesini artırdıklarını dile getiren Öner, bu sayede talepte artış sağladıklarını söyledi. Uygun bütçeli ve daha kısa zamanlı paketler oluşturduklarını anlatan Öner, bu paketlere ilginin yüksek olduğunu kaydetti. Öner, "Genel olarak ekonomide ciddi bir etkilenme ve kırılma söz konusu. Böylece yaşanan sıkıntılı süreç insanların ceplerindeki paraları saklama duyusunu tetikliyor.  İnsanlar kredi kartları harcamalarını azaltmaya başladı. Bunun en önemli nedeni temkinli davranma arzusu. Fakat bizim turizmciler olarak ilk yapmamız gereken, insanların bir şekilde ihtiyaçlarını en mantıklı yolla halledebilmek. Bunu daha uzun ödeme seçenekleri, uygun fiyatlar veya erteleme gibi yöntemlerle yapabilirler" diye konuştu.
 
Efespark Mayıs ayında faaliyete geçiyor
İzmir'in Selçuk ilçesine çok yakın bir noktada Efespark isimli bir proje gerçekleştirdiklerini anlatan Öner, Efespark'ın hem kültür hem de alışveriş merkezi olacağını ifade etti. Efespark'ı mayıs ayında faaliyete geçirmeyi planladıkları belirten Öner, projeyi Bilkent Holding ile ortaklaşa gerçekleştirdiklerini ve 15 milyon euro yatırım yaptıklarını söyledi. Efespark'ın bölgeye yeni bir soluk getireceğini vurgulayan Öner, "Burada kapalı restoranlar, gösteri alanı ve alışveriş merkezleri yer alıyor. En önemli özelliği, alışveriş merkezi ve gösteri merkezinin tam 2 bin yıl evveli; gerek çalışanların kıyafetleri gerekse yemekleri ile o zamanın ruhunu yansıtmasıdır" şeklinde konuştu.