ULUSLARARASI KİTAP FUARLARINDA TÜRKİYE RÜZGARI

2013 TÜYAP – 2014 Pekin Kitap Fuarları Onur Konukluğu Protokolü

Türkiye ve Çin yayıncılık sektörleri arasında son dönemde ivme kazanan ilişkiler bir çok ortak projenin yaşama geçmesine de olanak tanıdı. Son proje; 2013’te düzenlenecek 32. İstanbul Kitap Fuarı’nda Çin Halk Cumhuriyeti’nin, 2014 yılında da Pekin Uluslararası Kitap Fuarı’nda Türkiye’nin onur konuğu olması…

Proje, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Çin Halk Cumhuriyeti Basın ve Yayın Bakanı Liu Binjie tarafından 16 Kasım 2012 (bugün) imzalanacak protokolle hayata geçecek.

Her yıl yaklaşık 60 ülkeden uluslararası yayıncıları buluşturan Pekin Kitap Fuarı, kitap satışı ortalama 6,5 milyara ulaşan Çin pazarını değerlendirmek isteyen uluslararası yayıncılar için telif pazarlamak açısından çok önemli bir ortam oluşturuyor.

Bu çaptaki bir fuarda Türkiye’nin onur konuğu olması hem bireysel pazarlama hem Türk girişimcilerin uluslararası yayıncılık arenasındaki yerini geliştirmesi hem de Türk Edebiyatının Çin’de tanıtımı açısından çok önemli bir fırsat yaratacak.

(Yer: Feriye Lokantası / Saat:20.00)


31. LIBER Uluslararası Kitap Fuarı Onur Konuğu Katılım Protokolü

Türkiye 2015 yılında Madrid’de düzenlenecek 31. LIBER Uluslararası Kitap Fuarı’na onur konuğu olarak katılacak.

Yayıncılık sektöründeki en son gelişmelerin değerlendirildiği ve çok sayıda uluslararası katılımcının yanı sıra önemli sayıda gazetecinin de ilgi odağı olan LIBER Uluslararası Kitap Fuarı’na, Madrid ve Barselona dönüşümlü olarak evsahipliği yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl ilk kez katılacağı fuara bundan sonra düzenli olarak her yıl katılmayı planlıyor. Böylece Türk Edebiyatı, uluslararası öneme sahip, kapsamlı bir fuarda yerini almanın yanı sıra İspanyolca konuşan ülkelere de geniş boyutlu ulaşmış olacak.

İspanyol ve Türk edebiyat çevreleri arasında sağlam bağların, daimi işbirliğinin kurulması ve geliştirilmesi açısından son derece önemli bir organizasyon olan fuar, aynı zamanda iki ulus arasında kökleri yüzyıllar öncesine dayanan ilişkilerin de yeniden canlanmasında önemli rol oynayacak.

31. LIBER Uluslararası Kitap Fuarı’na onur konuğu katılım protokolü TÜYAP 31. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında 17 Kasım 2012 günü (yarın) İspanya Yayıncılar Federasyonu Müdürü Antonio M. Avila ile Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula tarafından imzalanacak.

(Yer: TÜYAP Fuar Alanı / Saat:16.15)


2013 Londra Kitap Fuarı

Türkiye’nin 2013 Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke katılımı öyküsü 19 Eylül 2011 tarihinde Londra’da atılan imzalarla başladı. O gün başlayan ve bugün son aşamaya gelen çalışmalar tam hız sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın eşgüdümünü sağladığı çalışmalar, Ulusal Organizasyon Komitesi’nin  koordinatörlüğünde İstanbul Ticaret Odası, Yunus Emre Enstitüsü, Londra Kitap Fuarı, British Council ve İngiliz Yayıncılar Birliği ile birlikte yürütülüyor.

Ortaya çıkan etkinlik programı kapsamında 120 kişilik yazar, sanatçı, çevirmen ve akademisyenden oluşan heyet, 50’yi aşkın kültürel ve profesyonel etkinliğe katılacak. 15-17 Nisan 2013 tarihli Londra Kitap Fuarı’nda ağırlık kazanacak etkinlikler, Ocak- Haziran 2013 tarihleri arasında da sürecek.

Londra Kitap Fuarı öncesinde İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda da İngiltere’den bir heyet ağırlanacak. İngiltere’nin önemli yayınevlerini temsil eden yedi editör, sekiz yayınevi ile bir gazeteci beş gün boyunca fuar kapsamında düzenlenecek çeşitli etkinliklere katılacak ve meslektaşları ile toplantılar yapacaklar.