ULUDAĞ´DA TÜM GÖZLER 2011 HEDEFİNDE OLACAK

Harput, yıllardır devam eden sorunların çözümü için atılan adımların bilindiğini belirterek, “Bunlardan biri olan ‘Büyük Gelişim Planı’ tamamlanmış. Bunun yanı sıra Uludağ için Alaçam, Kocayayla, Kirazlı, Keleş bölgesinin tamamının değerlendirilebileceği bir kapı aralanmıştır. Bu büyük projenin devreye girmesiyle artık, ulusal ve uluslararası büyük kayak müsabakaları ve kış sporlarının da çok rahatlıkla yapılacağının altını çiziyorum" dedi.

Proje çerçevesinde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ihale edilen 1/1000 ve 1/5000´lik planların 1/ 25 binlik planı hazırlayan firma tarafından alındığını belirten Vali Harput, "İhale edilen iki planın da muhtemelen 2010 yılının Mayıs veya Haziran aylarında bitmesi bekleniyor. Bu planlar bizim için çok önemli çünkü bu planlarla hepimizin şikayet ettiği sorunların çözümüne kapı aralanıyor. 1/1000 ve 1/5000´lik planlar Uludağ´da ana unsurların korunması esas alınarak eksikliklerin giderilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Nedir bu eksikler? Uludağ´ın fonksiyonel çalışmasının önündeki eksiklerin başında bir kapalı otopark vardı, bir umumi tuvalet, sosyal tesisler, spor tesisleri vardı, bütün bunlar maalesef söz konusu değildi. Bu planlarla bu ve benzeri ihtiyaç duyulan hizmetlerin yerleri nokta olarak belirlenmek suretiyle 2010 içerisinde de buraların süratle yapılarak 201 l´e artık bu sorunları bitirmiş olarak girmeyi hedefliyoruz. Onun için ben 2010 yılım gerçekten Uludağ için çok büyük bir değişim ve dönüşüm yılı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.


Uludağ yolu 5 noktada genişletildi...
Geçen yıl bir üniversite öğrencisinin yaşamını yitirmesi nedeniyle 5 noktaya kar perdesi çekildiğini de kaydeden Vali Sahabettin Harput, "Bu ve benzeri sorunların yaşanmaması için bir arama ve kurtarma ekibimiz sezon boyunca Jandarmamızla paralel olarak görev yapacak. Aynca Uludağ yolunun 3 şeritli yol haline gelmesini istiyorduk. Maalesef Anıtlar Kurulu ndan izin çıkmadığı için 5 noktada izin alarak, yolun riskli bölgelerini genişlettik.
19-20 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen ´Turizm Çalıştayı´na katılan turizmcilerin Bursa´nm çok yönlü özelliğine vurgu yaptığını ifade eden Vali Harput, "Bursa 20201i yıllarda 5 milyon turisti su gibi çok rahat ağırlayabilir, bizim bundan sonraki hedefimiz bu olacaktır. Buna göre kendimiz hazırlayacağız, bütün planlar bu istikamette yürüyecek" diye konuştu.


Davos tartişmasi Teleferikle ilgili ihale çalışmalarının sonuçlandığını ve kısa sürede inşaat faaliyetlerinin başlayacağım da müjdeleyen Vali Harput, " Uludağ´ın hep Davos gibi olacağı konusu gündeme geldi, Davos´u dünyanın en güzel kayak merkezi olarak algılamayın, Davos aynı zamanda bir kongre merkezidir, yılın 12 ayı olarak hizmet veriyor. Biz de Uludağ´ın 12 ay boyunca birçok alanda hizmet vermesini hedefliyoruz" dedi. Vali Harput´un konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Toplantıda, 17 maddelik önlemler paketinin ele alındığı öğrenildi. (Kaynak: Bursa OLAY)