ÜLKAY ATMACA: TERÖR TURİZMİ DE VURDU!

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurul Üyesi ve Majesty Club La Mer Art Genel Müdürü Ülkay Atmaca, ülkemizde yaşanan terör olaylarının turizmi de çok olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Antalya Gazetesi’ne konuşan Atmaca, sektörde kimsenin önünü göremediğini belirterek, “Antalya turizmi şuan suni bir patlama yaşıyor. Geçtiğimiz hafta yine havaalanımıza yine rekor seviyede (1 günde bin 14) uçak indi.  Bu zaten beklenen bir gelişmeydi. Ramazan sonrası böyle bir şeyi bekliyorduk. Okullar daha açılmadığı için de yüzde 30’lara varan ciddi bir Türk müşterimiz var şuan otellerde.  Bugün dolu, yarın dolu, cuma günü için bir şey söyleyemiyoruz. Çünkü önümüzü göremiyoruz. Sezon artık günlük yaşanan bir sezon haline geldi” dedi.

EYVAH OKULLAR AÇILIYOR!

Okulların açılmasıyla birlikte Türk müşterinin otelleri boşaltmaya başlayacağını hatırlatan Atmaca, “Akşam dükkanı kapatırken rezervasyon artışına baktığımızda yakın vadeye 40-50 odayı doldurmayı başarabilmişsek, ‘bu haftayı kurtarabiliriz’ diye düşünüyoruz. Ama biz daha çok 20 Ağustos’tan sonra ne yapacağımızı düşünüyoruz. Çünkü artık okullar açılıyor, kış geliyor ve tatil dönemi bitiyor. Türk müşteri bu tarihten sonra çekilecek ve biz yerine ‘hangi müşteriyi koyacağız’ endişesi içerisindeyiz” diye konuştu.

TERÖR İMAJIMIZI BOZDU

Atmaca, artan terör olayları nedeniyle Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına ‘Türkiye’ye gitmeyin’ uyarısında bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Rusya’da Ruble değer kaybetmeye devam ediyor. Kimse farkında değil ama Rus pazarındaki daralma biraz daha arttı. Gelen uçak sayısı belki çoğaldı ama boş koltuk sayısı da çok fazla. 20 gün sonrası ile ilgili ciddi endişelerim var benim. Eylül ayı turizmciler için pek iç açıcı geçmeyecek. Çünkü hiçbir pozitif gelişme yok. Avrupa pazarı hareketli ama oradan da terörden dolayı ufak ufak iptaller gelmeye başladı. Almanya Belçika ve Hollanda, vatandaşlarına ‘Türkiye’ye gitmeyin’ uyarısında bulundu. Bunlar çok kötü gelişmeler. Gelecek yolcunun da önünü kesmeye başladı. Ben Tunus’taki patlamadan dolayı bu ülkeye gidecek yolcunun Türkiye’ye kayacağı konusunda ciddi öngörülerim vardı. Ama şuan aynı şeyi düşünemiyorum. Çünkü terör bu kez bizi vurdu. Bu da hem ülke imajı için hem de turizmi için hiç doğru şeyler değil.”

TESİSLER ERKEN KAPANACAK

Bu sezonun kötü geçmesi nedeniyle sektörün yara aldığını ifade eden sözlerini şöyle tamamladı: “Turizmdeki düşüşün sezon sonu itibariyle yüzde 10-12’ler seviyesinde olacağını tahmin ediyorum. Bu düşüş nedeniyle de zaten zor durumda olan turizm sektörü biraz daha yara alacaktır. Bu ay sonu itibariyle çok erken kapanan tesisler olacaktır. Ciddi istihdam kaybı yaşanacaktır. Ay sonu itibariyle azalan müşteri sayısı nedeniyle personel çıkarmalar başlayacaktır. Çünkü en büyük maliyet personel ve enerjidir. Sektörün kaybına sadece otel ve konaklama anlamında bakılmamalı. Turizme bağlı olan 58 sektörde çok ciddi daralmalar var. Bunun negatif etkilerinin de önümüzdeki günlerde daha net ortaya çıkacağını düşünüyorum.” ( Kubilay ELDEMİRCİ - Antalya Gazetesi )