TÜRSAB GELECEK VİZYONUNU ÇİZDİ

Yarım asrı aşan geçmişiyle Türkiye’nin en köklü turizm meslek kuruluşu olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, sektörün gelişimi ve geleceği için çalışmalarını sürdürüyor.

TÜRSAB GELECEK VİZYONUNU ÇİZDİ

4-6 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da; TÜRSAB Yönetim Kurulu, Denetim ve Disiplin Kurulu ile Bölge Temsil Kurulu ve İhtisas Başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda seyahat acentalarının sorunları ve bu sorunların çözümü için atılacak adımlar konuşulurken sektör için önemli bir gelecek vizyonu ortaya kondu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu; 4-6 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da düzenlediği “TÜRSAB Toplantısı”nda Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren Birlik bileşenleriyle bir araya geldi. TÜRSAB Yönetim Kurulu, Denetim ve Disiplin Kurulları, ülke çapında faaliyet gösteren 37 Bölge Temsil Kurulu ve 15 İhtisas Başkanları ile TÜRSAB üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde Birlik yöneticisi düzenlenen geniş katılımlı toplantılarda, seyahat acentalarının sorunlarını ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ele aldı.

Önümüzdeki döneme ilişkin yapılacak çalışmaların ele alındığı toplantılarda, TÜRSAB’ın yol haritası da belirlendi. TÜRSAB Toplantısı’nda, seyahat acentalarının önünü açacak projeler ile mesleki niteliklerini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması yönünde kararlar alındı.

BTK ve İhtisas Başkanlıkları projelerini anlattı

Üç gün süren yoğunlaştırılmış toplantılarda ülkenin dört bir köşesinden gelen TÜRSAB Bölge Temsil Kurulu Başkanları, bölgelerinde yaşanan sorunları dile getirirken, bölgelerinde turizmin geliştirilmesine yönelik projelerini de TÜRSAB ailesi ile paylaştı. Birçok konuda beyin fırtınası yapılan toplantılarda TÜRSAB yöneticileri kendi birimleriyle ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Toplantının son günü gerçekleştirilen İhtisas Başkanları Toplantısında ise İhtisas Başkanları, kendi ihtisas alanlarını tanıtırken turizm segmentlerinin nasıl geliştirilebileceğine ilişkin görüşlerini paylaştılar. Gelecek hedeflerinin masaya yatırıldığı toplantılarda TÜRSAB’ın önümüzdeki döneme ilişkin yol haritası belirlendi.

Bağlıkaya: “İstişareye ve ortak akla büyük önem veriyoruz”

Toplantıya dair değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, kurum olarak istişareye ve ortak akla büyük önem verdiklerini belirterek, Antalya’da gerçekleştirilen toplantının bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi. Seyahat acentalarının turizmin bal yapan arıları olduğunu hatırlatan Firuz Bağlıkaya, turizmin geleceği ve sürdürülebilirliği için acentaların büyük önem taşıdığını hatırlattı.

Bağlıkaya: “Seyahat acentalarımızı dünyadaki değişime hazırlıyoruz”

Bağlıkaya, “Üç gün süren toplantılarda seyahat acentalarının güncel sorunlarını ve bu sorunların çözümü için atılacak adımları konuştuk. Ama çok daha önemlisi dünya turizminde yaşanan değişim ve gelişime seyahat acentalarımızı hazırlayacak vizyon konusundaki çalışmalar oldu. Dünyada rekabet hızla artıyor. Ülkemizi dünya turizminde daha üst sıralara taşımak için bu rekabete uygun ürünler geliştirmeliyiz. Bu perspektiften hareketle üyelerimizle fikir alışverişinde bulunduk. Hem Bölge Temsil Kurulu Başkanlarımız hem de İhtisas Başkanlarımızla üyelerimizin iş hacmini geliştirecek adımları konuştuk” dedi.

“Azacımız mesleki nitelikleri yükseltmek”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, önümüzdeki dönemde seyahat acentalarının mesleki niteliklerini geliştirme ve ihtisaslaşma konusuna odaklandıklarını ifade ederek TÜRSAB’ın bu yönde atılacak adımlara öncülük edeceğini söyledi. Bağlıkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mesleki standartları yükseltmek, seyahat acentalığını gelecek kuşaklara taşıyacak sürdürülebilir bir yapı oluşturmak konusunda hepimizin üzerine sorumluluklar düşüyor. Bu nedenle bir taraftan mesleğimizin ve meslektaşlarımızın niteliklerini yükseltirken bir taraftan da teknoloji ve dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde bu alandaki gelişmelere uyumlu strateji ve uygulamaları hayata geçireceğiz. Hep birlikte sektörümüzü geleceğe güvenli bir şekilde taşıma bilinciyle bu yönde tüm üyelerimizle beraber çalışacağız.”