TUROB, 38.YAŞINI COŞKUYLA KUTLADI

38 yıldır; mesleğimizin daha iyi noktalara taşınması ve sorunlara kalıcı çözümlerin bulunması ile tanıtım, eğitim ve hizmet kalitesinin artırılması başta olmak üzere, birçok konuda, kamu-özel sektör işbirliği ile çalışıyoruz" dedi.

'Eğitim ve Tanıtım' çalışmalarımız devam ediyor...

Başkan Timur Bayındır, TUROB'un üzerinde çalıştığı projeler hakkında konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kültür ve Turizm Bakanlığı, TUROB ve AKTOB ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında imzaladığımız protokol neticesinde; Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe, meslek standartlarının hazırlanması çalışmaları başlamıştır.

2'nci proje olarak; 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında, üye tesislerimizin; ön büro, yiyecek ve içecek servisi, kat hizmetleri departmanlarında çalışmakta olan personelin, alan bilgilerinin ve becerilerinin geliştirilmesi amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Birliğimiz tarafından yapılan işbirliği ile ücretsiz işbaşı eğitimleri başlamıştır.

Üye tesislerimizden eğitimleri alanlar olmaktadır. Söz konusu, ücretsiz işbaşı eğitimlerinden yararlanmak isteyen üyelerimiz, Merkez Ofisimiz ile irtibat kurabilir. 3'ncü proje olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi, Marmara Üniversitesi ve Birliğimiz ortaklığı ile Avrupa Birliği - AB Hibe fonu aracılığı ile 'Konaklama Sektörü için Nitelikli Ara Eleman Yetiştirilmesi' konulu projenin eğitim süreci de devam etmektedir.

Proje dahilinde eğitimleri devam eden 80 kişi, eğitimlerinin tamamlanmasının ardından, Birliğimiz üyesi işletmelerde istihdam edilecektir. Tanıtım konusunda yaptığımız çalışmalar ise özetle; İstanbul Kitabı ve CD?si toplam 6 dilde yayınlanmıştır ve bunlar uluslararası turizm fuarlarında dağıtılmaktadır.

Uluslararası fuarların yanı sıra, yeni ve hedef pazarlarda workshop çalışmalarımız devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, THY, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, TUROB ve Mercan Turizm işbirliğiyle, Suriye, Lübnan, Suudi Arabistan ve Bahreyn'deki workshopların başarıyla tamamlanmasının ardından, önümüzdeki günlerde, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi diğer komşumuz olan ülkelerde de tanıtımlarımız devam edecektir."

Sponsonlara teşekkür...

Sivil toplum örgütlerinin her zaman desteğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Timur Bayındır, "Her zaman yanımızda olan ve sektörümüze büyük katkılar sağlayan sponsorlarımız; Metro, Efes Pilsen, Yurtiçi Kargo, Ecolab, Boyut Yayın Grubu, Net- safe, Doruk 2000'e ve bu gecemize katkıları nedeni ile Doluca Şarapları'na huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum.

Ve tabi ki, Kuruçeşme Divan'a teşekkür ediyoruz. Bizlere bu güzel ortamı sağlayan, Divan Grubu Genel Müdürü Sayın Joep Bakx, Divan Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Gün, Kuruçeşme Divan İşletme Müdürü Sayın Demir Aysu ve değerli ekibine en derin şükranlarımızı iletiyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Ertuğrul Günay, "Turizm işletmeleri, ihracatçı sayılacak"...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, yaptığı konuşmada, 1 Milyon Dolar'ın üzerinde gelir getiren turizm işletmelerinin, ihracatçı sayılması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nı imzalayarak, diğer Bakanların imzasına gönderdiğini açıkladı. Bakan Ertuğrul Günay, şunları söyledi: "Büyük beklentiler yaratmak istemiyorum, ancak bir iyimserlik teşkil edecek haberi de, bu akşam sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bugün öğlen saatlerinde, 1 Milyon Dolar'ın üzerinde döviz getiren turizm işletmelerinin ihracatçı sayılmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nı, ben imzaladım. Arkadaşlarım da, sanıyorum bu imzaları tamamlayacaklar, hafta içinde bu imza tamamlanmış olacaktır."

KDV artışı konusuna değindi...

Turistik işletmelerin restoranlarına uygulanan KDV oranının arttırılmasına da değinen Bakan Ertuğrul Günay, uygulamanın yanlış olduğunu dile getirerek, "Bu, bizim, bakanlık politikamız ile bağdaşmıyor" dedi. ( turizmaktuel.com )