TÜRKMENİSTAN'DA ANTALYA YARATILCAK

TÜRKMENİSTAN'DA ANTALYA YARATILCAK
Türk müteahhitler, Türkmenistan´ın turizm kapasitesini bir günde yüzde 25 arttırdı. Hazar Denizi kıyısındaki Avaza Turizm Bölgesi´nde Türk müteahhitlerce inşa edilen toplam bin yataklı 5 otel hizmete girdi. Bin yataklı proje; spa konsepti üzerine kuruldu. Deniz içinde ise Dubai´deki Burj Dubai´ye benzer bir otel de ver alacak. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği´ne (TÜRSAB), Antalya´yı örnek alan bölgede otel görevlilerini yetiştirmesi için teklif geldi.

Türk şirketleri İçkale, Sehil, Polimeks ve Delta İnşaat şirketleri tarafından yapılan ve toplamı 1 milyar doları aşan yatırımla ülkenin 4 bin yatak olan kapasitesine bin yatak daha eklendi.
Türkmenistan´da vizyon projesi kapsamında, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza Bölgesi´nde kurulmaya başlanan turizm merkezinin ilk etabı Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov´un katıldığı törenle kapılarını açtı. Yapımına 2 yıl önce başlanan turizm bölgesinin JL ürkmenistan ´da Içkale, Sehil, Polimeks ve Delta İnşaat şirketlerinin yaptığı, toplamı 1 milyar dolar yatırımla bin yatak kapasiteli oteller kuruldu.
İlk etabında; 5 yıldızlı otellerin açılışını gerçekleştiren Berdimuhammedov, projenin 2011 ´de tamamlanacağını söyledi. Berdimuhammedov, konuşmasında Türkmenistan Hükümeti´nin, 1 milyar doları aşan yatırım tutarıyla hayata geçirilen bu projeye yabancı yatırımcı çekmek amacıyla vize, vergi, gümrük konularında birçok kolaylıklar getirdiğini kaydetti.
Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov´ la sıcak bir görüşme yaptıklarını belirtti.
Günay, Berdimuhammedov´un kendisine Türk işadamlarının bugüne kadar 8 otel yaptığını, 4´ünün açıldığını, kalanlarının da bağımsızlık bayramında açılacağını söylediğini aktardı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkmen yetkililerin kendilerinden turizm meslek lisesi kurmasını talep ettiğini kaydederek lise kurmak yerine öğretmen göndermeyi tercih edeceklerini dile getirdi. (Cumhuriyet)