TÜRK TURİZMİ İTALYAN BASININDA

“İSTANBUL’DAN BODRUM’A, DOĞU’YA DOĞRU EGZOTİK SEYAHAT”     

 
İtalya’nın seyahat tutkunları tarafından ilgiyle takip edilen Viaggiando dergisi Nisan sayısında Türkiye’yi kapak yaparak, üç ayrı haberle geniş yer verdi. Derginin kapağında “Türkiye’de deniz” başlığı altında yer alan haberde; muhabirlerin İstanbul ve Bodrum’a yaptıkları yolculuğun gezi notları ve birbirinden güzel fotoğraflar yer aldı. Haberde ayrıca, Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan boğaz üzerinde yer alan İstanbul’un dünyada Avrupa ve Asya kıtasında birlikte yer alan tek şehir olduğu vurgulandı.
 
Türk halkının kibarlığından ve misafirperverliğinden de bahsedilen haberde İstanbul’un 12 milyonluk nüfusu ile batı ve doğu kültürünün birleşme noktası olan, hareketli ve canlı bir metropol olduğu belirtildi. İtalyan okurlarına İstanbul ile ilgili görülmesi ve yapılması gereken şeylerle ilgili tavsiyelere de yer verildiği haberde; görülmesi gereken ilk yerin Sultanahmet Camii olduğu vurgulandı. Dergide; Ayasofya Bazilikası’nın ve Kariye Müzesi’nin inanılmaz mozaiklerinin mutlaka görülmesi gerektiğini ifade edilirken, İstanbul’un en eski ve en ünlü caddesi İstiklal Caddesi boyunca yürümenin akşam saatlerine doğru ise Galata Köprüsü’ne uğrayarak ve buradaki yüzlerce balıkçıyı seyretmenin şart olduğundan bahsedildi.
 
Özellikle geceleri Rüstem Paşa Camii, Yeni Camii, Süleymaniye Camii ve Sultanahmet Camii’nin ışıklandırılmış minarelerini görmenin etkileyici olduğu belirtilen haberde; Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı ve Yerebatan Sarnıcı’nın da mutlaka görülmesi gereken büyülü mekanlar olarak tanımlandı.
 
Yazının Bodrum’u konu edinen bölümünde, beldenin şehir görünümüne uygun olarak yeni inşa edilen beyaz ve az katlı evlerden oluşan görünümü ile tipik bir Akdeniz şehri olduğu belirtildi. Bodrum’da öncelikle 1402 yılında inşa edilen San Pietro Kalesi, sonrasında limana yakın küçük yoldan varılabilen Mozelium’un ziyaret edilebileceği yer aldı. 
 
Ayrıca, haberde okurlarına ağaçtan yapılmış bir tekne kiralayıp Ege’nin bozulmamış mavi ve yeşilinde dolaşabilecekleri, limanda sahil şeridinde yetiştirilen üzümlerden yapılan beyaz şarap eşliğinde balık yemeğe davet eden balıkçıların arasına karışabilecekleri ve geceyi, barlar, butikler, restoranlar ve diskoların gece geç saatlere kadar açık olduğu her yaştan insanın bulunduğu şehirde geçirmeye devam edebilecekleri vurgulandı.
 
Bodrum’da Türkiye seyahatinin, beklentilerin üzerinde bir tatmin ile son bulduğunun belirtildiği haberde, bir ülkeyi tanımak için o ülkeyi ziyaret etmek gerektiğinden bahsedildi. 
 
 
 
“UNUTULMAZ SEKİZ SEYAHAT (KAPADOKYA)”
 

İtalyanların gezi rehberi Viaggiando Dergisi’nde “Unutulmaz Sekiz Seyahat” başlığı altında, İzlanda’nın buzullarından Dakota’nın çayırlarına kadar rüya gibi sekiz farklı destinasyonun yer aldığı haberde ise Kapadokya’ya ağırlık verildi. Haberde, ziyaret edilmesi gereken en güzel yerlerden biri olarak Peribacaları Vadisi tavsiye edildi. Bölgeyi ziyaret edenlerin, dağ bisikleti ile tur düzenleyebilecekleri veya balon ile bölgeye yukardan bakabileceklerinin belirtildiği haberde; Kapadokya’nın kanyon, labirent, renkler ve büyülü formlardan oluşan manzaraya sahip olduğundan bahsedildi. 

 
“TURİZMDE BAŞROLDEKİLERİN SESLERİ”
 
 
Aylık olarak yayınlanan ve 60 bin tiraja sahip dergide, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ile yapılmış bir röportaja da yer verildi. BIT Milano Turizm Fuarı’nda yapılan söyleşide; Türkiye’nin turizm alanında geçen yıl gösterdiği başarıdan sonra bu seneki sloganı “Çekici Türkiye” üzerinde duruldu. İstanbul’da devam eden “Shopping Fast” ile ilgili soruları yanıtlayan Taşbaşı, İtalyanların Türkiye’ye olan ilgisinin artığından da bahsetti. Sadece Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre İtalyan ziyaretçi sayısında yüzde 41 oranında bir artış yaşandığına dikkat çeken Taşbaşı, Türkiye’nin 2011 turizm politikalarında da bahsetti. Türkiye’de çok çeşitli destinasyonların bir arada bulunduğunun vurgulandığı söyleşi, Taşbaşı’nın “Türkiye sizi bekliyor, tatilinizi unutulmaz kılmak için hazırız” sözleriyle noktalandı.