TURİZMDE GENÇLİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNE VERİLDİ

Turizmdeki yatırımların en düşük maliyetlerle gençlere iş imkanı sunduğunu belirten Günay şöyle konuştu:  “Biz de turizmdeki hedeflerimizi büyütüyoruz. 25 milyon olan turist hedefini 30 milyona ulaştırıp, dünya sıralamasındaki yerimizi 7’den altıya çıkarmak istiyoruz.  Akdeniz çanağındaki rakiplerimizi geçtik, şimdiki rakiplerimiz kıtalardır. Hedefleri yakalayıp aşmak için eğitimli insanlara ihtiyaç var. İnanılmaz tarih, doğa ve yemek kültürü zenginliğimiz var. Ankara’da turizm alanında ciddi çabalar var. Ankara’ya  Anadolu Müzesi’nden daha büyük bi müzeyi 2013-2014^te kazandıracağız.”

Ankara turizm açısından en fakir kent

Ödül töreninde bir konuşma yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kentin turizm açısından en fakir il olduğuna vurgu yaptıktan sonra şöyle konuştu: “Turizm açısından neler yapabiliriz diye yoğun bir çalışma içindeyiz. İlk adımı inanç turizminde atarak Hacıbayram’ı yeniledik. Şimdi buraya gelen yerli turist sayısı dört kat arttı.  Yüzüncüyıl, Anafartalar, Gümrük Tekel binalarını yıkıp dev bi meydan yapacağız. Hıdırlıtepe’de de tarih, bilim ve inanç merkezi kuracağız.  Açacağımız Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde İstanbul’da sergilenemeyen eserleri sergileyeceğiz.Ankara’yı sağlık turizmi açısından da önemli bir merkez haline getireceklerini belirten Gökçek, Etlik ve Bilkent’te yedi ayrı branşta hizmet verecek iki saplık kompleksini hizmete açacaklarını ifade etti.  Gökçek, Kızılcahamam, Ayaş, Kazan ve Çamlıdere’deki termal turizm potansiyelini de değerlendirmek istediklerini söyleyerek sözlerini şöyle noktaladı: “ Belediye olarak altyapı yatırımlarında ciddi bi katkı sunacağız. Sağlık turizmi alanında yatırım yapacak girişimciler bize işbirliği için başvursunlar. Altyapı desteğini ücretsiz olarak sunacağız.Atatürk Orman Çiftliği’nde de iki yıl içinde hayvanat bahçesi ve temalı park yapacağız.”

 “Gençlerin gözünde Türkiye’nin geleceğini görüyorum”

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Turgut Gür ise ödül töreninde yaptığı konuşmada salondaki gençlerin gözünde Türkiye’nin geleceğini gördüğünü belirterek şunları söyledi: “50 yıl öncesinden bu yana Türkiye her alanda ciddi mesafeler kaydetti.  Ülkenin vizyonerlere ihtiyacı var. Vizyonerlerin çevresindekileri inandırıp yönlendirirse sonuç başarılı olur. Mevcut yatak, marina, uçak sayısı, turist sayısı ve turizm gelirlerini katlayarak arttıracağız. Bunu yaparken de en büyük kaynağımız gençler olacak.”

Genç Turizmciler Derneği Başkanı Bulut Bağcı ise geceye yoğun katılımdan dolayı gurulu ve mutlu olduğunu belirterek, “Derneğin kuruluşu yedi kişiyle olurken, üç yıllı süredekitle hareketine dönüşüp  üye sayımızı 30 bine ulaştırmayı başardık. Yatırımcıdan otel çalışanına kadar geniş yelpazede kişiyi çatısı altında toplayan bir derneğiz.  Turizmin insan odaklı geliştiğine olan inancımızla başarılı projeleri ödüllendirmeye karar verdik. Geçen yılki kategorilere bu kez yılın genç turizm öğrencisini de ekleyip kategoriyi beşe çıkardık.”

Genç Turizmciler Derneği İş Geliştirme Direktörü Can Türkan ezbere dayalı eğitim istemediklerini belirterek, önümüzdeki dönemde, uluslar arası alanda hayata geçirmek istedikleri Genç Turizm Profesyonelleri Birliğ çalışmalarının desteklenmesi çağrısında bulundu.