TURİZMDATABANK TAHMİNİ; OLASI BİR GELİR KAYBI 7.5 MİLYAR DOLAR!

Rusya ve Avrupa pazarlarında görülen önemli daralmalar karşısında Türkiye turizmi turist sayısı ve turizm gelirinde düşüş yaşayacak.Turizmdatabank, Mart ayı verilerine göre turist ve gelir kaybı tahminlerini revize etti. Buna göre 2016 gelir kaybı 7,5 milyar Dolar’ı aşacak.

Turizmdatabank’ın, Kriz Sonrası Türkiye Turizmi Araştırması’nda ortaya koyduğu 4 farklı senaryo revize edildi, buna göre kayıplar giderek artıyor.En kötümser senaryoya göre Türkiye, 2016 yılında 5,2 milyon turist ile 6,1 milyar Dolar gelir kaybedecek.

En kötümser senaryoya göre Türkiye, 2016 yılında 6,5 milyon turist ile 7,5 milyar Dolar gelir kaybedecek.

İyimser senaryoda ise turist kaybı 3 milyon, gelir kaybı da 3,6 milyar Dolar.

Öte yandan Rusya ve daralan bazı Avrupa pazarlarının ağırlığı Antalya’da olduğundan, turist ve gelir kaybı en fazla bu ilde yaşanacaktır.

Yapılan tahminlere ve en kötü senaryoya göre; Antalya’nın turist kaybı 3,5 milyonu bulabilecek.

Türkiye turizmi 2016 senaryoları*

Turist kaybı, milyon*

Gelir kaybı, milyar Dolar**

En iyi senaryo

-3,09

-3,62

En kötü senaryo

-6.45

-7,49


*Last minutlerle gelebilecek satış artışı olasılıkları dahil değildir. Türkiye’ye last minutede gelecek ilave talep turist sayısında % 15-20 iyileşme yaratabilecektir. Ancak bu, turizm gelirlerindeki kayıp olasılıklarını aynı oranda hafifletmeyecektir.

**Gelir kaybı; paket tur ve ferdi ziyaretlerde yapılan kişi başı ortalama harcama eğilimlerine göre ayrı ayrı hesaplanarak, toplulaştırılmıştır.